Výstavní síň Antonína Navrátila – Nové sdružení pražských umělců
Husinecká 8, Praha 3
Nové sdružení sídlí v prostorách s vlastní galerií v Husinecké ulici 8, na Žižkově, kde pořádá samostatné, společné výstavy svých členů, nebo hostů . Při galerii má Sdružení k dispozici prostorný dvůr, kde pořádá občasné umělecké akce, například autorské čtení nebo divadelní představení.
Nové sdružení pražských umělců je podporováno městskou částí Prahy 3.
Nové sdružení pražských umělců
vždy pokládalo za rozhodující kvalitu a profesionalitu uměleckých prací a sílu jejich sdělení. Tato idea je základem koncepce všech společných výstav sdružení.
Nové sdružení pražských umělců (NS) založili v roce 1992 pražští umělci vedení malířem Jiřím Načeradským jako spolek, jehož hlavním úkolem bylo umožnit jeho členům veřejnou prezentaci. Jiří Načeradský byl také prvním předsedou.
Vždy se pokládalo za otevřené společenství. Na začátku jeho vzniku byla idea proměnlivosti členské základny, tedy absolutní otevřenosti k příjímání nových členů a jejich hostů. NS není ohraničeno ani věkem ani spolkovými pravidly. Rozhodující je kvalita uměleckých prací a síla jejich sdělení. Tato idea je základem koncepce všech společných výstav sdružení. Dnes nabízí členství i mimopražským tvůrcům a poskytuje prostor aktivitám různých názorových a generačních skupin, které uvnitř něho vznikají. Sdružením prošly téměř dvě stovky tvůrců a desítka teoretiků, neboť během svojí existence navázalo spolupráci s výtvarnými teoretiky, kurátory (Věra Jirousová, Alice Mžyková, Miroslav Krajný, Olaf Hanel, Jiří Machalický, František Malina, Jiří Tichý, Jiří Urban, nejnověji Naděžda Blažíčková) a periodiky zabývajícími se uměním (Ateliér, České listy). Udržuje stálou členskou základnu třiceti až čtyřiceti výtvarníků, především střední a starší generace, z nichž mnozí spoluurčují současné české umění.
Za dobu své existence vyvinulo Nové sdružení pražských umělců pozoruhodnou výstavní aktivitu. Jde např. o výstavy v pražském Mánesu (Otevřené dveře – 1993, 1995, Práce na papíře – 1997), v areálu Vyšehradu (1994, Konstanty – 1995) či v Kutné Hoře (Na hranici znaku – 1995), Kroměříži (1996), Jičíně (1997), Teplicích (1998), Stříbře a Mladé Boleslavi (1999), v Českých Budějovicích, Čáslavi a Týnci nad Sázavou (2000), Lidicích (2005), Litomyšli (2006), Poděbrady (2007), Rakovníku (2007), galerie Nora Praha (2008), Planá nad Lužnicí (2010), památník Vojna u Příbrami (2011). Výstavy v regionálních kulturních centrech jsou zahrnuty pod dlouhodobý projekt „Otevřená brána města“. Sdružení úspěšně reprezentovalo českou výtvarnou tvorbu i na výstavách v zahraničí (Polsko, Německo, Francie – 2000, prostřednictvím galerie u Rotundy v Týnci nad Sázavou) a naopak hostilo na svých výstavách řadu zahraničních umělců. Nové sdružení je dnes jedním z nejstarších aktivních spolků na české výtvarné scéně a jeho činnost zaznamenává pozitivní ohlas v různých médiích.
Nejúspěšnějším projektem Nového sdružení jsou každoroční společné přehlídky tvorby nejen členů, ale i hostů a sympatizujících výtvarníků. Ty začaly v roce 1998 (Uloupený Faidros) v románských sálech a ambitech kláštera premonstrátů na pražském Strahově a pokračují dodnes.
V prostorách strahovského kláštera se konaly do roku 2005 (Rovnoběžky – 1999, Profily – 2000, Když se obrazy baví – 2001, Důvěrný dialog II – 2002, Podzimní dialog – 2003, Eurodialog 2004, Otevřený dialog – -2005) kdy bylo opatstvím rozhodnuto o jiném využití prostor. Mediálně nejúspěšnější přehlídka pod názvem „Profily“, byla zařazena do kalendáře oficiálních aktivit projektu Praha- Evropské město kultury r. 2000. Na přehlídce v jubilejním 10 roce výročí založení sdružení (Důvěrný dialog II.) byli zapůjčenými díly zastoupeni i zakládající členové sdružení Jiří Načeradský a v témže roce předčasně zesnulý sochař Karel Nepraš. Představily se zde také dvě výtvarnice z Německa (malířka Anja Seifert a fotografka Claudia Lorenc). Na spolupráci se zahraničními umělci (výstavy v Norimberku, v Kulturní hale v Tübingenu a na radnici v Reitlingenu v roce 2001) navázala přehlídka Eurodialog 2004 hostováním 12 německých autorů z Würtenberska. Přehlídka byla příspěvkem sdružení ke vstupu ČR do Evropské unie.
V roce 2006 se konala společná výstava členů sdružení v galerii Nová Síň v Praze pod názvem Práce na papíře II.
Názvy přehlídek tvorby členů sdružení od roku 2007, navazující na sérii předchozích přehlídek, které vždy měly v názvu určitou kombinaci termínu, symbolizujícího postoj Nového sdružení nejen k veřejnosti, ale i ke svým zahraničním kolegům v rámci přátelské umělecké konfrontace., obsahují termín „Rande“ symbolizující setkání prací členů sdružení i jejich hostů a číslici vyjadřující celkový počet společných výstav členů sdružení (Rande 52 – Galerie Deset – Waldesovo muzeum Praha – 2007, Rande 54 – Brána – Novoměstská radnice Praha – 2008, Rande 55 – Chvalský zámek Praha – 2009). Další společnou výstavou sdružení v roce 2009 byla výstava pod názvem „Spolu“ v prostoru v Rajské budově VŠE Praha.
V tomto roce také Nové sdružení pražských umělců opouští své sídlo v prostorách pražského Mánesu, kde působilo od svého založení. Od poloviny roku 2010 sídlí sdružení v prostorách s vlastní galerií v Husinecké ulici 8 na Žižkově, kde se také na podzim r. 2010 konala úvodní representační výstava sdružení a v roce 2011 další. Ta byla bohužel postižena nemilou událostí, kdy bylo z galerie odcizeno celkem 13 uměleckých děl. Kromě representačních společných výstav sdružení průběžně pořádá v galerii autorské výstavy svých členů nebo hostů sdružení.
Více zde: http://www.nspu.cz/
Telefon | 731 784 311 |
atd.dvorak@volny.cz |
út., st, čt., 15 -18.00 hod.