pohled na současné umění
Vážení a milí přátelé, milovníci umění a výstav, umělci, galeristé, organizátoři, jak asi již většinou víte, věnuji se od roku 2008 dokumentaci a propagaci výstav v Praze na sociální síti Facebook. Za posledních 5 let kdy tato dokumentace zintenzivnila, se blížím 10 000 navštívených a dokumentovaných vernisáží výstav a dalších akcí – prezentací, módních přehlídek, atd.
Dělám to tak trochu po svém, stačí mi k tomu „obyčejný“ turistický foťáček – nehraji si na oficiální dokumentaci, spíše se snažím abych výstavy – jak díla, tak i návštěvníky – zachytil tak, aby se daly pochopit i poté, co již skončí a jsou deinstalovány. Mou snahou je, aby fotky byly kvalitní a správně ukázaly, co je obsahem jednotlivých výstav – ne vždy se to ale daří (fotky či obrazy za sklem).
pokrok kupředu
K mojí činnosti již vzniklo několik videí a rozhovorů o mé osobě – a dá se říci, že občas mě i sami umělci berou jako zdroj inspirace. Škála výstav, které dokumentuji je široká a zahrnuje většinu oborů lidské činnosti ke kterým se výstavy vztahují – prim hraje samozřejmě umění (malba, fotografie, socha a nová média), ale rád dokumentuji i výstavy designérské, módní, architektonické, urbanistické, historické, zeměpisné a jiné.
Tento web vzniká z několika důvodů: pro mě osobně má Facebook spoustu výhod, ale také nevýhod. Také se postupně mění – a k těm aktuálním výrazným nevýhodám patří omezení vzájemné viditelnosti příspěvků jednotlivých uživatelů. Nepoznám to jen z oficiálních statistik, ale i z reakcí lidí které potkávám, když mi řeknou „už dlouho jsem od tebe neviděl žádnou reportáž“ – a přitom když jsem v Praze, což je většina roku, publikuji ve všední dny reportáže z 5–8 výstav za den!
třídění obsahu
Klíčovou funkcí, kterou by tento web měl napravit, je dohledatelnost a indexovatelnost jednotlivých reportáží z výstav a vernisáží. Asi sami víte, že při pohledu na druhého uživatele vypadá jeho facebookový profil jako nekonečný „jedoucí“ pás (karta Fotky o něco lépe, ale jen trošku). Najít v tomto množství nějakou konkrétní výstavu je po několika měsících skoro nemožné. Hlavní výhodou tohoto webu pro uživatele by tedy měla být kategorizace podle času, typu výstavy a nebo galerie či muzea – a dohledatelnost jednotlivých výstav.
Web by měl také umožnit sledovat moje reportáže lidem, kteří vůbec na Facebooku nejsou a přitom by třeba o ně měli zájem. Řada lidí se takto ke mně hlásí, ale s tím že se na Facebooku registrovat nechtějí (ani kvůli mě).
flexibilní stránky
Další věcí která mi na Facebooku vadí je cenzura a možnost že vás někdo za „nevhodnou“ fotku nahlásí. Jelikož se snažím dokumentovat většinu výstav v Praze, tedy i výstavy aktů nebo ty s erotickým obsahem, zvykl jsem si již na Facebooku na určitou autocenzuru, která by na tomto webu mohla odpadnout. Budu předpokládat, že většina návštěvníků těchto stránek je s tím srozuměna a mohou zde narazit i na materiály explicitní povahy, které však patří k uměleckému a výstavnímu světu.
Jako vždy: něco za něco – u webu nám asi odpadne „tagování“ jednotlivých osob a mě – a společenskou část vernisáže, kterou většinou skvěle fotí můj kamarád Petr, si tedy uživatelé budou muset dohledat sami vždy na konci alba. Snažíme se se skvělým týmem, který tyto webové stránky připravuje, vyřešit i tuto funkci, bude to asi ještě chvíli trvat.
Mým velkým přáním je, aby se mi i nadále dařilo výstavy a vernisáže dokumentovat a aby se tento web stal zajímavým a navštěvovaným zdrojem informací o pražských výstavách a jejich společenské části – a aby Vás reportáže z výstav pobídly k jejich návštěvě.
Od srdce Váš Martin Fryč