Galerie Václava Špály
Národní 30, Praha 1
Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví na Národní třídě v Praze. Své jméno dostala po českém malíři, grafikovi a ilustrátorovi Václavu Špálovi, jehož díla dnes patří mezi nejvyhledávanější české moderní umění.
Velký rozkvět zažila v letech 1965 až 1970 pod vedením respektovaného výtvarného teoretika Jindřicha Chalupeckého. Po něm nazvaná Cena Jindřicha Chalupeckého je nejvýznamnějším oceněním, jaké může získat český výtvarný umělec ve věku do 35 let. V 70. a 80. letech, kdy J. Chalupecký nesměl veřejně působit, se v galerii konaly především výstavy oficiálního umění, které byly pro tehdejší politický režim přijatelné.
V 90. letech pod vedením Jaroslava Krbůška vešla galerie do povědomí jako progresivní výstavní síň zaměřená na současné české umění. Poprvé v ní byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého.
Od roku 2002 vedla galerii Nadace Český fond umění. Ta začala galerii volně pronajímat, což tehdy vyvolalo marné protesty umělecké veřejnosti. V roce 2007 vyhlásila městská část Praha 1 poprvé konkurz na provoz galerie. Nájemcem se stala agentura Semma, která ji měla spravovat do roku 2017. Už po dvou letech však agentura činnost ukončila, údajně z důvodů nedostatku financí na provoz.
V roce 2010 proto MČ Praha 1 vyhlásila nové výběrové řízení. Zvítězil v něm projekt společnosti PPF Art, která se tak stala na následujících deset let provozovatelem této galerie. První výstavou v nové éře Galerie Václava Špály byla „Gagarinova věc a věci, kterých mi není líto“ Jiřího Černického.
Ve své výstavní dramaturgii se galerie věnuje zejména žijícím profesionálním českým autorům střední generace, kteří patří v malbě a fotografii, případně sochařství, k vrcholům české výtvarné scény. Pravidelně se zde střídá malba, fotografie i plastiky.
Telefon | |
lagner@ppf.cz |
Otevřeno denně
11.00 – 19.00 hod