Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Valečka – Stíny Sudet

10. 12.-24. 1. / Galerie Václava Špály / Malba

Do 24.1.2016 bude v Galerii Václava Špály, Národní 30, Praha 1, přístupná skvělá výstava obrazů Jaroslava Valečky – Stíny Sudet.

Kurátor: Pavel Lagner

Od 11. prosince zaplní tři patra Galerie Václava Špály díla J. Valečky, grafika a malíře, který se zařadil mezi nepřehlédnutelné osobnosti současné střední generace české umělecké scény. Tři desítky obrazů z let 2010-2015 vznikly výhradně technikou olejomalby na plátně. Inspirace pro soubor „Stíny sudet“ pochází z venkovského prostředí Lužických hor, především z malé vesnice Líska v česko-německém pohraničí, kde autor vyrůstal a stále se tam vrací. „Jaroslav Valečka manifestuje niternou náklonnost pociťovanou k sudetské krajině, ke krajině „beze jména“, těžce zasaženou válkou a komunismem. Vystihuje krajiny chladné, zimní, zasněžené, krajiny žhnoucí světly ohňů, krajiny s mihotajícími se světly lidských příbytků,“ přibližuje aktuální výstavu Rea Michalová, historička umění.

Monografie Jaroslava Valečky

Vernisáž výstavy byla příležitostí ke křtu reprezentativní monografie z nakladatelství Kant, rovněž mapující Valečkovu tvorbu za uplynulých pět let. Úvodní esej k této knize sestavil proslulý britský teoretik a kurátor Edward Lucie-Smith, autor více než stovky publikací z oblasti dějin umění a poezie, jehož nejznámější kniha Art Today (1995) zůstává neopominutelným manuálem současné světové umělecké tvorby. Další pojednání o Valečkově díle napsaly historičky umění Martina Vítková, Rea Michalová a kurátorka Veronika Marešová.

Jaroslav Valečka (1972) v polovině 90. let nastoupil na pražskou akademii, již absolvoval v malířském ateliéru Jiřího Sopka. Rovněž sbíral zkušenosti na akademiích v norském Bergenu, nizozemském Rotterdamu a německé Karlsruhe. Jeho tvorba navazuje na dávnou tradici české krajinomalby a symbolistní imaginace.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Valečka – Stíny Sudet