Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Antonín Střížek: Krajiny, květiny, zátiší, město

Do 16. 10. 2022 je v Galerii Václava Špály, Národní 30, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava obrazů Antonína Střížka: Krajiny, květiny, zátiší, město.

Komentované prohlídky 29.9. a 13.10., vždy od 17:30, vstup volný a zdarma.

Kurátor Martin Dostál a jeho text o výstavě a autorovi:

Rozsáhlý dvůr zarůstá nízkým býlím. Na druhé straně domu projede pomalým hukotem vlak. Vzduch se nehne. Pod velkým oknem jsou na stolečku položené fotografie.

Bílý závěs zakrývá polovinu místnosti, je na první z nich. Na druhé jede tramvaj večerním městem, pod oblouky mostu stojí auta. Květiny nehnutě hází stín na divné chodbové podlaze před oknem, to okno je nejspíš zaprášené. Tato fotografie se stala již takřka dokončeným obrazem. Štětec nanáší sytější modrou na profil schodů nad květinami. Zezadu už je napsán název: Hotelová chodba. A velkými písmeny Antonín Střížek 2022. 

Fotografické předlohy mají dvojí původ. Buď je tvoří sám malíř, Antonín Střížek. Je výborný fotograf a řadu snímků také samostatně vystavuje. A nebo jsou zdrojem dobové knihy a časopisy, jejichž fotografické reprodukce žloutnou netečností a propadají se v paměti. Oživí je až malovaný obraz. Paradoxní koloběh, neboť samotné malířství má chuť být už jen samo pro sebe. To malířství, které zobrazuje to, co je; které se nestydí klasických, tradičních, vymalovaných žánrů, jako je krajina. Jako je město. Květina. Zátiší. Mixér. 

Malíři se poznají podle rukopisu. A podle barev. Také podle námětů. V tomto smyslu je Antonín nezaměnitelný, rozpoznatelný na první pohled. Svůj styl si vymaloval ve druhé polovině 80. let a drží ho dodnes, ten styl má stále v sobě onu uhrančivou podmanivost střížkovské olejové malby, pomalého vrstvení, přesné zkratky a bělobou rozmazlených barev. Styl, který se nedá popsat. Musí se vidět.

Martin DostálFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Antonín Střížek: Krajiny, květiny, zátiší, město