Průmyslový palác a Křižíkovy pavilony – Výstaviště Holešovice
U Výstaviště 67, Praha 7
Průmyslový palác je prosklená stavba s ocelovou konstrukcí stojící v areálu Výstaviště Praha v Bubenči a pochází z roku 1891.
Budovu navrhl architekt Bedřich Münzberger. Palác tvořila bohatě prosklená ocelová konstrukce s nejvyšším bodem 51 m nad terénem (věž s hodinami). Někdy je označován za secesní, jindy je toto stylové vymezení označované za chybné a styl je označován jako historismus. V letech 1952–1954 byl zrekonstruován podle projektu Pavla Smetany a přejmenován na Sjezdový palác, kolem roku 1990 opět na Průmyslový palác. Původně průčelí zdobil majestátní portál se sochami českých velikánů. Na zadní straně budovy zůstal tento portál zachován. V bočních křídlech byly umístěny busty významných českých techniků.
Tradičně byl využíván k výstavním účelům, ale také k různým kulturním akcím. Monstrózními akcemi byly sjezdy Komunistické strany Československa
Svojí rozlohou 9 294 m² a členěním je vhodný pro jakýkoliv typ akce. Palác je rozdělen na tři samostatné části – Pravé křídlo, Střední halu a prozatímní halu umístěnou na místě levého křídla, které jsou spojeny vstupním foyer.
Ve čtvrtek 16. října 2008 shořelo na Výstavišti levé křídlo paláce. Střední a východní část paláce však nebyla požárem poškozena. Nyní probíhá snaha obnovit Průmyslový palác v původní podobě. Na místě původního Levého křídla je v současnosti postavena mobilní hala. Reprezentativní vnitřní prostory paláce se využívají jak k výstavám tak i ke kulturním akcím, např. gala večeřím, plesům, koncertům, módním přehlídkám. Po obvodu prostoru slouží návštěvníkům galerie přístupná schodišti v postranních věžích.
V novorenesančním pavilonu, vpravo od vstupního prostranství, je umístěno lapidárium. Jsou zde soustředěné nejvýznamnější kamenosochařské památky Prahy. Najdete tu i originály soch z Karlova mostu. Od roku 1898 je na výstavišti i velký historický obraz Panorama Bitvy u Lipan od Luďka Marolda. Nachází se v kruhovém objektu z roku 1908 podle projektu Jana Kouly. Dílo bylo vytvořeno v roce 1898 při příležitosti výstavy architektury a inženýrství, zpřístupněno bylo 30. května 1934 v den pětistého výročí bitvy u Lipan. Další atrakcí je světelná Křižíkova fontána z roku 1894. Její světelnou úpravu provedl František Křižík. V letním období se tu konají večerní světelná představení na klasickou i moderní hudbu.
V areálu Výstaviště najdete i další výstavní plochy, pavilony i restaurace. Bylo zde také dřevěné divadlo Globe, postavené podle vzoru shakespearovské scény v Londýně (shořelo 2005). Za sportem sem můžete vyrazit do plaveckého bazénu, neobvyklou podívanou poskytne také Mořské akvárium. Dříve sem bylo možné za zábavou vyrazit také do zábavního parku na konci areálu, kde byly pouťové atrakce, včetně velkého ruského kola a horské dráhy (demontováno 2018).
Výstaviště Praha Holešovice je atraktivním a žádaným výstavním prostorem s dlouhou tradicí. Rozkládá se na ploše 36 hektarů a jeho dominantou je secesní Průmyslový palác. Pro své značné interiérové i exteriérové možnosti je skvělou a vyhledávanou příležitostí pro pořádání řady kulturních, společenských a zábavních akcí v průběhu celého roku. Díky svému umístění v blízkosti centra a parkovacím kapacitám, je holešovické výstaviště velmi dobře dostupné. Na výstavišti najdete také Lapidárium Národního muzea, Maroldovo Panorama bitvy u Lipan, Křižíkovu světelnou fontánu či akvárium Mořský svět. V těsném okolí výstaviště se na západní straně nachází rozlehlý park Stromovka a Planetárium Praha. Severní část areálu zaujímá lunapark, dnes místo, kde se konává Matějská pouť.
Křižíkovy pavilony se nachází ve spodní parkové části areálu Výstaviště Praha a společně tvoří amfiteátr Křižíkovy fontány. Díky rozsáhlé rekonstrukci, kterou postupně od roku 2020 prochází všechny budovy, skýtají Křižíkovy pavilony ideální prostory pro reprezentativní a výstavní události všeho druhu. Na jejich střechách se v letní sezóně konají summer párty, gastronomické akce i soukromé večírky. V listopadu roku 2022 byla dokončená rekonstrukce všech Křižíkových pavilonů.
V roce 1991 se konala Všeobecná československá výstava. Při této příležitosti byl v dolní části areálu kolem Křižíkovy fontány, která zároveň prošla rekonstrukcí, postaven podle projektu architekta Michala Brixe soubor čtyř výstavních pavilonů nazvaných po Křižíkovi.
Pavilony mají jednoduchou ocelovou konstrukci natřenou bílou barvou a po obvodu jsou prosklené. Jsou označeny písmeny B až E. Oba krajní (B a E) mají výměru každý 1900 m², střední pavilony (C a D) pak každý 844 m²
Telefon | 220 103 111 |
info@prahaexpo.cz |
Dle pořadatelů jednotlivých akcí:
Obvyklá otevírací doba:
Holiday World (jednou ročně):
Pátek: 14.00 – 18.00
Sobota: 9.30 – 18.00
Neděle: 9.30 – 16.00
Designblok (jednou ročně):
Čtvrtek – Pondělí: 10.00 – 21.00
Svět knihy (jednou ročně):
Čtvrtek – Sobota: 9:30 – 19:00
Neděle: 9:30 – 16:00