Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní zahájení Designbloku 2018

Do pondělí 29.10.2018 se na několika místech v Praze koná již 20. ročník festivalu módy a designu Designblok 2018.

Pražský festival designu a módy letos přichystal expozice 343 značek, designérů, studií, umělců i škol. Hlavní část Designbloku naplní prostor holešovického Výstaviště; speciální výstava nazvaná Manifest bude umístěna v Colloredo-Mansfeldském paláci. Fanoušci módy a šperku se mohou těšit na 32 módních přehlídek a desítky instalací módních designérů a šperkařů. Nebudou chybět ani zahraniční hosté z dvanácti zemí v čele s Jaimem Hayonem, španělskou hvězdou letošního ročníku. Bohatý doprovodný program nabídne přednášky, moderované diskuze a mnoho dalšího. Designblok potrvá do 29. října a jeho letošním tématem je OSLAVA.

„Centrem dění jubilejního ročníku bude Designérie, krajina prožitků i her, fantazijní svět v duchu hlavního tématu, kterým je OSLAVA. Letos vznikla podle návrhu architekta Jana Rosického ze studia A69, který pro předchozí ročníky festivalu kreativně zpracoval prostory po celé Praze. Po Grandhotelu Evropa, botelu Neptun nebo Nákladovém nádraží Žižkov vtiskne podobu slavnostní Designérii. Vlajkosláva, kruhová stage, Masaryk, obří klouzačka a interaktivní instalace pro děti i dospělé budou umístěny v srdci celého Designbloku,” popisuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Pravé křídlo Průmyslového paláce bude patřit novinkám prestižních značek a výrobců. Velký důraz je kladen v rámci 20. ročníku na design český. K vidění bude pestrá směs oborů, kam design směle zasahuje. Nábytek, interiérové doplňky, svítidla, ale i letadlo, dům na kolech, elektromotorka a gramofony. Své aktuální kolekce uvede Brokis s Lucií Koldovou, Vitra vystaví nové doplňky i multifunkční židli Stool Tool, nejnovější řadu vozidel Dezir uvede značka Renault.  Nebude chybět ani Javorina, Festka, Botas, Jelínek, Ravak, Rückl, Bomma a další.

Openstudio naplní instalace 148 designérů, studií, škol i módních návrhářů. Od porcelánové objektů a váz, nábytku, doplňků a svítidel až po ptačí budky, oděvy, boty a šperky, které si návštěvníci budou moci rovnou na místě nakoupit. V levém křídle se rovněž představí výběr nejlepších evropských diplomových prací Diploma Selecion a platforma Reflex Stage nabídne každý den doprovodný program diskuzí a přednášek.

Již popáté je součástí Designbloku také mezinárodní soutěž Diploma Selection, do které se letos přihlásila více než stovka tvůrců z prestižních evropských univerzit, z nichž má šanci také šest designérů z České republiky. Do finálového výběru se probojovalo 15 produktových designérů a 15 módních návrhářů. Vítězové získají 1000 EUR a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku Designbloku.  V porotě zasednou čeští i zahraniční kurátoři, galeristé i tvůrci, kteří vyberou vítěze.

Kromě více než tří stovek designérů nabídne letos Designblok také bohatý doprovodný program tematických přednášek designérů a zahraničních hostů, moderované diskuze i workshopy pro každý den. Své místo bude mít na hlavní stage také tři módní performance a velká přednáška hlavního hosta Jaimeho Hayona, ve spolupráci s OKOLO vystoupí kurátorka Maria Cristina Didero a na Reflex Stage se přednáškou zapojí také Ineke Hans, Gilles Massé nebo Stephan Hamel.  Rodiče, kteří přijdou společně s dětmi, ocení Kids zone s programem i hernou pro ty nejmenší; starší se mohou zapojit do Desetiboje, který soutěžícího provede celým prostorem festivalu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní zahájení Designbloku 2018