Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní zahájení a TK Designblok 2016

Osmnáctý ročník Designbloku, který otevře své brány ve čtvrtek 27. října 2016 a poběží do pondělí 31.října 2016 v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha – Holešovice, nese téma Sport a Designblok letos zlomil hned několik rekordů. Tím prvním je počet vystavujících designérů – na letošním ročníku se představí 197 designérů z 20 zemí světa. Druhým rekordem je bezesporu i počet módních návrhářů a designérů šperku, kterých se na Designbloku představí celkem 76. Kromě velkého počtu vystavovatelů, jejichž většina instalací bude prodejních, sází letošní Designblok i na rozsáhlý doprovodný program.

“V letošním roce jsme připravili zážitkovou interaktivní krajinu, kterou jsme umístili do střední haly Průmyslového paláce a nazvali ji Designérie. Přímo pro Designérii vznikly obrovské lustry Slunečnice od Maxima Velčovského, dětská interaktivní zóna Jerryho a Anny Kozových nebo rozhledna od H3T Architekti. Diváci vstoupí do atraktivního prostoru střední haly a z ní mohou pokračovat do Superstudia, kde budou umístěny prestižní značky a do Openstudia, kde jsou designéři,” uvádí kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

V Openstudiu se představí jak česká designérská špička, mezi kterou patří Dechem, Oáza Collection Kláry Šumové a Dirka Wrighta, Milan Pekař, Llev nebo Vrtiška Žák, ale i nová jména na scéně jako Kayu, Durch Duo, Tyformy, Hang Bike nebo Držmíšková a Hák, ocenění jako objev roku loňských Cen Czech Grand Design. V Superstudiu návštěvníci naleznou prestižní zahraniční i české značky jako Vitra, Bomma, Brokis, Křehký, Kavalierglass, Laufen a další. Kromě toho zde bude vystaven v české premiéře Kodiaq, nový model Škoda Auto, v instalaci společně s předním českým výrobcem svítidel Lasvit. Art House bude patřit špičce uměleckého designu a představí se v něm Eva Eisler, Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová, Maxim Velčovský, rakouští chmara.rosinke a Matthias Kaiser, japonský designér Arihiro Miyake nebo nováčci Vendula Radostová či Lukáš Novák.

“Novinkou letošního roku je přednášková a prezentační stage, kterou jsme připravili s časopisem Reflex. Představí se na ní čeští a zahraniční vystavující designéři a povedou se na ní i moderované diskuse na téma vkus/nevkus,” vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski. REFLEX STAGE bude mít program každý den od 11:00 do 20:30.

Rekordní je i počet charitativních projektů, které letošní ročník Designbloku podpoří. Téma Sport se odrazí v charitativním fotbalovém zápase, na který si přijde zahrát celá řada významných osobností, například Jaromír Bosák, Jakub Kohák, Adam Mišík, David Prachař, Igor Chmela, Jan Dolanský, nebo Thomas Zielinski. Během slavnostního večera pak Vladimír Šmicer předá šek rodině pětiletého Jakuba, který trpí vzácným Toriello-Carey syndromem a příspěvek použije pro nákup rehabilitačních pomůcek.

Druhý z charitativních projektů je věnován módě: v pondělí 31. října se uskuteční módní přehlídka speciální kolekce modelů dvanácti českých předních návrhářů. Monika Drápalová, Denisa Nová, Pavel Brejcha, Petra Ptáčková a další návrháři vytvořili modely nesoucí příběhy mladých žen, které zastihla rakovina prsu v nejméně očekávanou dobu. Modely na Designbloku navíc předvedou přímo pacientky, jejichž příběhy byly pro jednotlivé oděvy inspirací.

Stejně jako v loňském roce Designblok podpoří také projekt Fokus Praha a podporu dostali také Srdcerváči, jejichž instalaci najdou návštěvníci v Openstudiu.

Pro osmnáctý ročník zvolili organizátoři prostor Výstaviště Praha Holešovice. Mimořádná a zajímavá designerská díla hodnotí pražská primátorka Adriana Krnáčová: „Velmi mě těší, že tématem letošních vizuálů Designbloku je právě sport, protože Praha se pro tento rok stala Evropským hlavním městem sportu. Spojení sportu s designem mi připadá jako velká výzva a je vidět, že designéři se k ní postavili čelem.“

Designblok se koná za podpory partnerů, zejména pak generálního partnera Erste Premier. Jiří Zelinka, ředitel Erste Premier a Erste Private Banking ke spolupráci říká: „Naše spolupráce s Designblokem trvá už šest let a je to partnerství, které společně s organizátory stále rozvíjíme. Prostřednictvím Designbloku se dlouhodobě snažíme opečovávat naše klienty, kteří design, módu a krásné věci s duší milují. Pro ně bude opět v rámci prostor Výstaviště připravena oddychová zóna Erste Premier Lounge, tentokrát pojatá jako skutečná oáza klidu uprostřed ruchu velkoměsta, kam jsme pozvali toho nejlepšího designéra na světě – živou přírodu. Chybět zde nebude ani téma sportu, které se prolíná celým Designblokem a i nám je velmi blízké. Novinkou v naší spolupráci s Designblokem je podpora mladých talentů. Ve střední hale Průmyslového paláce naleznete Erste Premier Talent Display – výstavu mladých designérů, které vybrala kurátorská rada Designbloku a dala jim možnost představit ukázky své tvorby právě na nejprestižnější výstavě designu a módy. Organizátorům opět patří velký dík za to, jak ambiciózně Designblok stále posouvají ve všech ohledech výš.“

Hlavními partnery Designbloku jsou hlavní město Praha a ŠKODA AUTO. Značka ŠKODA se již popáté v řadě představí v roli hlavního partnera, prezentovat se bude hned na několika frontách. Vedle zbrusu nového modelu KODIAQ, který si zde odbude svoji domácí premiéru, mohou návštěvníci obdivovat jedinečnou designovou studii ŠKODA VisionS. „Linie konceptu ŠKODA VisionS byly inspirovány tradicí a uměním výroby českého křišťálu snoubící se s lehkým dotekem kubismu. Ta bude vystavena ve společné instalaci s moderním křišťálovým lustrem, který pro Lasvit navrhl Arik Levy. Všechny plochy jsou přesné, ostré a čistě tvarované,“ vysvětluje Jozef Kabaň, šéfdesigner ŠKODA AUTO. Kromě toho bude model KODIAQ přítomen v podobě bílé sochy v centru Prahy v ulici Na Příkopě, coby zvláštní samostatná instalace ŠKODA Design.

A aby byla informace úplná, tisková konference se konala 25.10.2016 v Brožíkově síni Staroměsstké radnice.

http://www.designblok.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní zahájení a TK Designblok 2016