Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Mezinárodní knižní veletrh Svět Knihy 2018

Pouze do neděle 13.5.2018 bude v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha 7 – Holešovice, přístupný Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět Knihy 2018.

Hlavními tématy roku 2018 jsou Komiks a Převratné 20. století

Svět knihy Praha, který v roce 2017 navštívilo přes 40 000 návštěvníků, se bude ve své programové části  věnovat komiksu v nejrůznějších podobách od mainstreamu po jeho artové formy. „Připravujeme komiksovou zónu s prodejní přehlídkou desítek domácích i zahraničních tvůrců,“ vysvětluje Radovan Auer, ředitel veletrhu. Na programu je také řada diskuzí, během kterých autoři a osobnosti nejen z České republiky přiblíží Převratné 20. století, druhé hlavní téma akce. „V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku republiky a také výročí tzv. osmičkových roků, které významně ovlivnily naši historii. V rámci Světa knihy Praha jsme se rozhodli dané téma rozšířit a pokusit se o celkovou reflexi dvacátého století, které bylo převratným nejen v historii střední Evropy,“ doplňuje Radovan Auer.

Čestný host

Literární festival, jenž sestává z prezentací nakladatelů, autogramiád a čtení, představuje každoročně ve větším rozsahu také literaturu jedné vybrané země. Čestným hostem nadcházejícího ročníku je Stát Izrael.  Kromě řady autorů, jmenujme například Davida Grossmana, aktuálního laureáta Man Bookerovy ceny za rok 2017, Avrahama B. Jehošuu či Drora Mišaniho, jsou dále připraveny besedy k zajímavým tématům.

Letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha má pro návštěvníky připravenu řadu novinek, některé úspěšné se opakují z předchozího ročníku. Část festivalového programu zůstává v prostorách Lapidária Národního muzea, kde se uskuteční především debaty k tématu 20. století. Pavilon menších specializovaných nakladatelství, jichž se představí celkem dvanáct, opět vyroste před Průmyslovým palácem. Venkovní plochu také obsadí nový pavilon Rosteme s knihou, ve kterém budou probíhat pořady především pro školy, mládež a rodiče s dětmi. „Chceme, aby prostor před palácem opravdu žil co nejvíce literaturou a knihami, ale i letos zde chystáme dostatek kvalitního občerstvení pro naše návštěvníky,“ podotýká Radovan Auer a dodává, „v sobotu je ještě nachystána na venkovní ploše akce pro náctileté, a to HumbookStage, kde je připraven atraktivní program.“

Hosté literárního festivalu přijíždějí ze šestadvaceti zemí. „V Praze se představí desítky zahraničních autorů, a tak mají návštěvníci opravdu z čeho vybírat,“ upozorňuje dramaturg programu Guillaume Basset aupřesňuje, „doprovodný program bude probíhat i na dalších místech jako v Památníku Šoa Praha či v literární vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX.“

Odborné pořady, jež mohou navštívit i zájemci z řad široké veřejnosti, jsou připraveny ve spolupráci s Českým literárním centrem. To nachystalo čtyřdenní program v rámci Profesního fóra a bude možnost vyslechnout si novinky k prezentacím české literatury v zahraničí či besedy s překladateli i dalšími osobnostmi literárního světa.

Další tematické bloky

Das Buch

  1. ročník projektu představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze.

Pořady pro děti a mládež

Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů je připravován ve spolupráci s nakladateli dětské literatury, profesními sdruženími a organizacemi, jež se věnují podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih. Pod názvem celorepublikové kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou je každoročně představována literatura pro děti a mládež, jsou oceňováni účastníci literárních soutěží, zároveň se formou vlastních pořadů mají možnost prezentovat partneři kampaně.

Deskoherní zóna

Rozšířený prostor klubu deskových her Paluba, ve kterém se představí osm vydavatelů a kde je možné si „pohrát“ či lámat hlavu nad jejich výrobky.

Fantasy & Sci–fi

Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude tradičně vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce, ve kterém se budou střídat po čtyři dny zajímaví autoři žánru. Programová část je tradičně realizována zejména ve spolupráci s časopisem Pevnost a XB-1.

Audioknihy

Loňské hlavní téma návštěvníky zaujalo, a tak se na veletrh vrací opět do speciálního audioknižního prostoru.

Vaříme s knihou

Téma, jež získává stále větší okruh fanoušků. Návštěvníci budou moci sledovat přípravu pokrmů popisovaných v kuchařkách, které jsou k dostání na knihkupeckých pultech, včetně prezentace zdravého životního stylu.

Na www.svetknihy.cz najdete:

  • kompletní program ● možnost vytvoření osobního programu
  • interaktivní mapa stánků a vystavovatelů ● aplikace Android / Apple


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Mezinárodní knižní veletrh Svět Knihy 2018