Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov
Široká 71, Český Krumlov
Vznik Egon Schiele Art Centra – 1992/93 – je dílem soukromé iniciativy tří osob, které se v mimořádné situaci po pádu železné opony mezi východní a západní Evropou velmi zasadily za realizaci myšlenky mezinárodního kulturního centra v jednom z nejkrásnějších renesančních měst Evropy.
K realizačnímu týmu Egon Schiele Art Centra patří:
Serge Sabarsky, USA (1912 – 1996) – jeden z nejznámějších sběratelů umění, odborník na expresionismus, zejm. na umění Egona Schieleho, specialista na organizaci výstav. Od Sabarského smrti v roce 1996, je jeho snaha představovat umění co nejširšímu publiku, realizována na jeho památku českokrumlovským Schieleho Centrem.
Gerwald Sonnberger, (Rakousko), do roku 2000 ředitel pasovského Muzea Moderního Umění, do roku 2001, kdy předčasně umírá i ředitel Nadace Egona Schieleho v Českém Krumlově a „Neue Galerie New York – Museum For German And Austrian Art“.
Hana Jirmusová, (Česká republika), ředitelka Egon Schiele Art Centra
Pro plánované kulturní centrum byl jako vhodný zvolen starobylý komplex budov bývalého městského pivovaru ze 16. století. Dle idejí a koncepce Gerwalda Sonnbergera, ve spolupráci se Sergem Sabarskym a Hanou Jirmusovou se podařilo historické budovy, které byly v krajně dezolátním stavu, s mezinárodní pomocí v rekordním čase pouhých jedenácti měsíců, částečně opravit a v listopadu 1993 s výstavou Egona Schieleho zpřístupnit veřejnosti.
Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 3.000 m2 výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století. V části muzejního komplexu vznikla řada velkorysých ateliérů pro delší studijní a pracovní pobyty mladých umělců z východní i západní Evropy; ateliéry jsou pronajímány ministerstvům kultury nebo uměleckým institucím různých zemí na deset let; k dispozici je též apartmá pro spisovatele. Muzeum doplňuje rozsáhlý muzejní obchod a tradiční kavárna s českými specialitami pro umělce a milovníky umění s odpovídající atmosférou.
Projekt Egon Schiele Art Centra mohl být realizován díky finanční podpoře z několika stran:
Město Český Krumlov dalo k dispozici budovy a spolu s Ministerstvem kultury ČR a Jihočeským krajem podporovalo rekonstrukci těchto památkově chráněných budov. Z rakouské strany byla poskytnuta zásadní podpora Spolkovým ministerstvem pro školství a kulturu („KulturKontakt“) a Spolkovým ministerstvem zahraničí. Další příspěvky poskytlo např. hesenské Ministerstvo pro vědu a umění a řada soukromých firem a podnikatelů.
Od otevření v roce 1993 se Egon Schiele Art Centrum stalo mezinárodně uznávanou a velmi navštěvovanou institucí. Projekt je čistě soukromou iniciativou, závislou na mimořádném nasazení několika jedinců, na pomoci ze zahraničí, na sponzorech a přátelích.
Bez ohledu na způsob a výši podpory patří náš dík každému, kdo s nadšením jakkoliv projekt podpořil.
Historie domu:
1347
Krumlovští měšťané obdrželi od rožmberské vrchnosti právo várečné.
1503
Také městská obec jako instituce získala várečné právo, aby z tohoto zdroje příjmů mohla krýt vzrostlé výdaje. Nadále měli soukromníci vařit jen pivo ječné a obec jen pivo pšeničné.
První obecní sladovna a pivovar byly v dnešním č.p. 94-95, Na místě dnešního Schieleho centra byly čtyři měšťanské domy. Obec tyto domy postupně odkupovala.
Tyto objekty však byly pro provoz pivovaru nepraktické
1605
Bylo rozhodnuto postavit za veškeré volné prostředky obce pivovar nový.
1606
První stavební etapa proběhla v roce 1606 a byla svěřena místnímu zednickému mistrovi Hansi Hasovi. Tesařskou práci provedl mistr Sebestian Autengruber.
1607
Pro druhou stavební etapu se městská rada obrátila na renomovaného budějovického stavitele Dominika Cometu. Tesařskou práci provedl opět Šebestián Autengruber.
1608
Třetí etapa byla ukončena Dominikem Cometou a účetně uzavřena 10. 12. 1608.
Další důležitější řemeslníci:
kameníci Kašpar Cumeniss a František Venosta, pokrývač Václav Vašnpelc a zedník Hans Symandl.
Rozvrh etap byl stanoven tak, aby provoz pivovaru mohl pokračovat i během stavby.
17. a 18. století
Prováděna pouze pravidelná údržba. Na sklonku 18. století byla vestavěna na přední straně dvora pavlač.
Kvůli blízké řece neměl pivovar žádné sklepy. Pivo muselo být hned expedováno do hospod.
Od roku 1705 však byly využívány sklepy radniční.
Krumlovský obecní pivovar náležel mezi nejlepší v Čechách.
1887
U Vltavy vystavěna nová varna.
okolo 1900
Objevují se různé závady, zejména trhliny a uhnívání trámových prvků následkem nadměrné vlhkosti. Byly provedeny menší renovační práce.
1929
Výraznější stopy zanechala stavební přestavba v levé části pivovaru.
březen 1949
Uzavřen městský pivovar a objekty určeny jako sídlo Komunálních podniků: tyto měly nahradit bývalé soukromé řemeslnické provozovny převážně údržbářského a malovýrobního charakteru na základě celostátního plánování průmyslu a výživy.
V budovách bývalého pivovaru tak byla umístěna např. veřejná stravovna (závodní kuchyně), městské lázně, kanceláře, zámečnictví, výroba kovových oken, prádelna a čistírna, kominictví, nákladní taxi, kanceláře a archív podniku.
V rámci tzv. asanace města mělo být v prostorách budov zřízeno Městské divadlo.
K 31. 12. 1991
Okresní podnik služeb zrušen.
1992
Prostory převzaty Nadací Egona Schieleho ke zřízení Mezinároního Kulturního Centra.
Zahájeny stavební úpravy.
4. a 5. 11. 1993
Výstavou prací Egona Schieleho, Karla Valtera, Miroslava Párala a Guntera Damische slavnostně otevřena první rekonstruovaná část.
Telefon | 380 704 011 |
office@schieleartcentrum.cz |
Denně 10:00 – 18:00