Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jakub Sýkora: Nejasno, Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov

Do 30. 1. 2022 bude v Egon Schiele Art Centru, Široká 71, Český Krumlov, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Jakuba Sýkory: Nejasno.

Mladý malíř žil a pracoval díky podpoře Ministerstva kultury ČR a Institutu umění v našich českokrumlovských ateliérech v roce 2020 po tři měsíce. Zde vzniklý cyklus většinou velkoformátových obrazů maloval z části v liduprázdném Krumlově, z části v době, kdy se do města začali vracet čeští turisté. Vizuální vjem prázdného města a později skupinek turistů malíř doplňoval mimoděk zaslechnutými hovory z ulice, které často použil jako název obrazu nebo jednoduše vepsal na zeď vedle instalovaných obrazů.

Jakub Sýkora (nar. 1984 v Rakovníku) absolvoval v letech 2006-2012 pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Nová média II, Veronika Bromová; ateliér Malba I, prof. Jiří Sopko). V roce 2010 studijně pobýval na Satakunta University of Applied Sciences, Kankaanpää ve Finsku. V roce 2013 se stal laureátem Ceny Jana Zrzavého a v roce 2014 finalistou Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy. Do kontextu současného umění zařadily autora především projekty Absolventi vídeňské a pražské akademie (2014, Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov), Černý koně (2015, Richard Adam Gallery, Brno), Česko-rakouské hvězdy (2016, Galerie Miroslava Kubíka, Litomyšl) nebo Metastázy obrazu (2017, Topičův salon, Praha). Naposledy samostatně vystavoval v pražské Galerii Vyšehrad (2016, Radiátor v křoví), v pražské Galerii PRÁM (2018, Gumová kalhota IKEA3000) a v Jan Čejka Gallery (2018, 8 a ½).

Letošní výstavní program vznikl jako reakce na zcela nestandardní rok 2020 s pandemií, se zavřenými galeriemi (ale i restauracemi aj. provozovnami), strachem až panikou, která nastala v březnu 2020, kdy nás během jednoho dne opustili, tzn. odjeli z Krumlova, všichni zahraniční umělci a spolupracovníci v hrůze z vyhlášeného uzavření hranic.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jakub Sýkora: Nejasno, Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov