Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jan Franz (1946 – 2017)

Do 31. 12. 2023 je v Egon Schiele Art Centru, Široká 71, Český Krumlov, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Jana Franze (1946 – 2017).

Janz Franz, umělecký solitér rakouského malířství druhé poloviny 20. století, původem ze Štýrského Hradce, spolužák z učiliště a kamarád Arnolda Schwarzeneggera. Později číšníkem v Salzbugu. Samouk, který měl blízko k prostředí rockové hudby, začíná na konci osmdesátých let intenzívně malovat. Prvními vzory jsou mu van Gogh, Gaugin či skupina „Blaue Reiter“, především ale Egon Schiele. Schiele se stal jeho uměleckým vzorem, „jedničkou“, kterou bylo třeba porazit. Objeven Hermannem Nitschem na letní akademii v Salcburku v roce 1991 stává se Janz Franz mezinárodně úspěšným ovšem zároveň enfant terrible rakouské umělecké scény.

Jeho vysoce emocionální a spontánní malba čerpá ze stavů vzrušení stimulovaných šamanismem a rockovou hudbou, které ho přivádějí duševně i fyzicky na hranice jeho možností. Zvířata, démoni a čarodějnice, které musí být vyhnány, obývají jeho bohatý svět. Rebelský, antimoderní, romantický a svým způsobem osamělý. Janz Franz dává malbě na svých často velkoformátových a barevných obrazech nezaměnitelnou, novou a vitální sílu. Umělec je zastoupen ve významných veřejných i soukromých sbírkách, mj. Museum der Moderne v Salzburku a ve vídeňské sbírce Sammlung Leopold. Zápůjčkami z menších i velkých soukromých sbírek klade výstava důraz na populární, často přízračné obrazy zvířat i na energické rock’n’rollové obrazy.

Kurátoři: Hana Jirmusová Lazarowitz, Günter Moschig (Janz Franz Projekt, Salzburg), Ingeborg HaberederFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jan Franz (1946 – 2017)