Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice
Michalská 12, Praha 1
Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice prohlubuje vztahy Bavorska s vládou České republiky, s českou občanskou společností a zintenzivňuje ekonomickou výměnu, a to prostřednictvím společných projektů a akcí, a zároveň reprezentuje spolkovou zemi Bavorsko v České republice.
Zastoupení je prvotním kontaktním místem pro orgány státní správy, různé instituce a pochopitelně občany České republiky a spolkové země Bavorsko. Navazuje spolupráci a podporuje odborná setkání, a to zejména v oblasti politiky a veřejné správy, ekonomiky, vnitřní bezpečnosti, justice, vědy, technologie, vzdělávání, kultury, práce a sociálních otázek, životního prostředí, zdraví a zemědělství.
Zastoupení dále informuje českou veřejnost o Bavorsku, a to mimo jiné formou konferencí, diskusních fór a kulturních akcí (koncerty, autorská čtení, výstavy apod.).
Současně je místem vzájemného dialogu bavorských a českých občanů, společností a organizací a rozvíjí spolupráci s německými a českými institucemi v místě jejich působení.
Zastoupení spolkové země Bavorsko sídlí v Chotkově paláci, nazývaném rovněž „Dům U Zlatého melounu“, ve středu pražského Starého Města pouze několik kroků od Staroměstského náměstí.
Dnešní palác je složen ze dvou traktů: severní křídlo tvoří „Dům U Zlatého melounu“, jižní křídlo je „Dům U Kryštofora“, později nazývaný rovněž Reinhartovský.
Severní gotické křídlo pochází již z roku 1401 a první písemná zmínka o „Domu U Zlatého melounu“ je z roku 1422.
Obě části budovy prošly v průběhu staletí četnými přestavbami. Zřejmě nejrozsáhlejší přestavbu pak zažila budova na začátku 18. století, kdy se dostala do majetku staré české šlechtické rodiny Chotků. Hrabě Jan Nepomuk Rudolf Chotek (1748–1824) a následně především jeho syn, hrabě Karel Chotek (1783–1862), nechali oba domy sloučit do jedné velké budovy, čímž vznikl dnešní palác se svou jednolitou fasádou. V té době vzniklo rovněž monumentální schodiště vedoucí k reprezentačním místnostem Zastoupení spolkové země Bavorsko.
Poslední rekonstrukcí prošel palác mezi roky 1976 a 1981. Tehdy byly restaurovány gotické portály odkryté v suterénních prostorech, které byly integrovány do interiérů. Historické stropy v dnešních reprezentačních prostorech spolkové země Bavorsko byly tehdy nákladně obnoveny a dnes je lze obdivovat v celé jejich nádheře.
V roce 1828 byla v tomto domu založena slavná taneční škola tanečního mistra Karla Linky, kterou navštěvovala řada význačných osobností českého kulturního života jako např. pozdější spisovatel Jan Neruda. V následujícím období sloužila budova rovněž jako prodejní prostory, kde byla nabízena klavírní křídla, nebo jako státní stavební úřad.
Za své jméno „U Zlatého melounu“ vděčí dům plodu, jenž byl v Praze odnedávna velmi oblíben a jenž ani dnes coby domovní znamení nelze při vstupu do domu přehlédnout. Dnešní Michalská ulice pojmenovaná po nedalekém kostelu sv. Michala se původně jmenovala „Melounová“.
Z původní rodiny vlastníků – rodiny Chotkových – vzešla od 14. století řada význačných osobností, mezi nimi i dva shora jmenovaní stavebníci. Hrabě Jan Nepomuk Rudolf Chotek se jako nejvyšší purkrabí českého království zasloužil o rozvoj věd a umění. Podpořil rovněž hospodářský rozkvět Čech. Jeho syn nechal v Praze vybudovat mnoho ulic, most a nábřeží.
Z této rodiny pocházela rovněž Sofie Chotková, pozdější manželka habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, která zahynula společně se svým chotěm při atentátu v Sarajevu.
Telefon | |
prag@stk.bayern.de |
Pracovní dny od 09:00 do 16:00 hodin.