Výlohová Galerie Chodník – otevřeno nonstop (Skleněný palác)
Náměstí Svobody 728/1, Praha 6
„Galerie Chodník“, tak se nazývá výstavní prostor ve výlohách multifunkčního centra ve Skleněném paláci.
„V této galerii budeme prezentovat práci profesionálních i amatérských umělců žijících a tvořících v Praze 6, a to včetně dětských a školních prací,“ řekla v roce 2012 tehdejší starostka Marie Kousalíková, která první vernisáž v Galerii Chodník zahájila. „S nadsázkou lze říci, že tato galerie bude veřejnosti otevřená nepřetržitě,“ dodala. Radnice zde také často instaluje výstavy k významným historickým událostem.
…………….
Funkcionalistický Skleněný palác, někdy označovaný také jako „Skleňák“, byl vyprojektován na základě soutěžního návrhu architektem Richardem F. Podzemným. Objekt na bubenečském náměstí Svobody dotváří čelo městského bloku a akceptuje Engelovu urbanistickou koncepci území. Podle přání investora se v domě měly nacházet byty a obchodní prostory, přičemž pro obchody bylo vyhrazeno přízemí budovy a byty (přiměřeně účelné, avšak na svou dobu velmi komfortní) byly situovány do vyšších podlaží. Důraz byl kladen také na společné prostory zvyšující obytný standard: v přízemí byl vyprojektován obytný dvůr s tenisovými kurty, na střeše terasa se „sluneční lázní“, v suterénu pak garáže se správkárnou automobilů a dalšími provozy.
Jedinečnost domu se propisuje také na průčelí, jež je díky skeletovému systému objektu nezávislé na nosné konstrukci, a bylo jej tak možné prolomit široce prosklenými okny, lodžiemi a zimními zahradami. Vysoká míra prosklení ostatně stojí i za přezdívkou domu. Za pozornost stojí také dekorativní výtvarná díla v rámci objektu: skleněná stěna hlavního vchodu s leptanými vitrážemi zvěře, ptáků a ryb od Jana Baucha, nástěnné reliéfy ženských postav od Jana Laudy či socha klečící ženy s dítětem (odlitek originálu Bedřicha Stefana) ve vestibulu.
Telefon | 220 189 170 |
Nonstop