Le Palais Art Hotel Prague
U Zvonařky 1, Praha 2
Le Palais Art Hotel Prague
Kde se umění setkává s kulturou
Původní obytná budova, ve které se od roku 2002 nachází Le Palais Art Hotel Prague, byla postavena v roce 1841 a v letech 1888 až 1897 byla kompletně zrekonstruována ve stylu Belle Époque. Hlavním cílem této rekonstrukce bylo záměrně vytvořit něco, co by se výrazně odlišovalo od umění a architektury 19. století. Charakteristickými znaky tohoto období byly znovuobjevení radosti ze života, optimismus a důvěra – „nová renesance“.
Původní znaky Belle Époque zde dosahují mimořádného výrazu a jsou shodně a harmonicky zachovány. Překrásné fresky Luďka Marolda zobrazují nevázanost života zlatého období Belle Époque a demonstrují autorův cit pro tvorbu do toho nejmenšího detailu. Luděk Marold (1865–1898) patří mezi nejvýznamnější české malíře. Jeho nejslavnějším dílem je panorama „Bitva u Lipan“, které můžete vidět v Praze. Luděk Marold nejenže vytvořil umělecký design budovy, ale také zde až do roku 1898 žil. V 16. století vlastnil tuto tehdy viniční a hospodářskou usedlost zvonař pan Brikcí, a proto se tu dodnes říká Na Zvonařce. O mnoho let později koupil tuto již tehdy starší budovu známý průmyslník Antonín Chmel, který zde založil první Českou akciovou továrnu na uzeniny a šunku. Později nechal přistavět ještě jednu budovu s věžičkou, a ta byla zkolaudována v roce 1897. Projekčním architektem byl Josef Martin. Během výstavby byl však plán změněn a východní křídlo bylo namísto původně plánovaného dvoupatrového přepracováno architektem Theofilem Heroldem na třípatrové. Do roku 1898 zde žil známý malíř Luděk Marold.
Obýval byt v nejvyšším patře jižní části budovy s krásným výhledem do Nuselského údolí. Dnes jsou zde umístěny pokoje 407 – 412. Většina pokojů, chodeb a také obě schodiště jsou památkově chráněny. Nejvíce výtvarných stop zanechal slavný malíř v prvním patře. V apartmánu nazvaném Belle Époque mohou hosté obdivovat kresby, které vznikly technikou olejomalby na upravené sádrové omítce. Hodující andílci, kteří jsou vyobrazeni ve štukovaném zrcadle, mohou někomu připomínat nebe.
Odborníci tento typ kresby nazývají neorenesanční figurální výzdobou. V Marold apartmánu, se nachází opravdová vzácnost – fládrovaný strop. Tuto techniku olejomalby, kterou lze napodobit kresbu dřeva, Marold použil na upravenou sádrovou omítku stropu a docílil tak až překvapující iluze dřeva. Po okrajích stropu Marold použil další renesanční motiv – ovocnou girlandu, ve středu stropu je štukovaná rozeta s motivem rostlin. V Bellevue apartmánu můžeme opět obdivovat stropní malby. Už při vstupu do předpokoje zaujme stropní malba na suché vápenné omítce ve stylu al secco. Jejím motivem je subtilní italská renesanční groteska, geometrický a rostlinný ornament s vázami, maskarony a gryfy. Dobrý pozorovatel zde také nalezne koníky a fontánky. V prvním obývacím pokoji Boheme apartmánu jsou stropní malby opět provedeny způsobem al secco. Na okrajích stropu je malba s rostlinným renesančním ornamentem, ve středu se štukovanou rozetou a dále dvěma medailony, které imitují gobelíny s figurálními výjevy. Ve druhém obývacím pokoji apartmánu je na okrajích stropu malovaný pás s ovocem a stuhami a se středovou štukovanou rozetou. V rozích najdeme kartuše s tančícími ženskými postavami. Za zmínku dále stojí schodiště hotelu. Na stropě každé podesty jsou namalovány průhledy do modrého nebe s několika ptáčky a znázorňují tak lehkost a půvab Maroldovy práce.
Tyto průhledy maloval Luděk Marold ve spolupráci se svými kolegy K. Raškem a K. Štapferem. Na stropě schodiště ve čtvrtém patře se nachází monogram Antonína Chmela, původního vlastníka budovy. Písmeno A je umístěno uprostřed a ze stran jsou do něj vpletena písmena C a H. Původní zdivo zdobí nová omítka a málokdo by uhodl skutečné stáří tohoto domu. Budova našeho hotelu je opravdovým pokladem a my jsme na to náležitě hrdí. Bude nám potěšením tento poklad představit i vám.
V prosinci roku 2013 se stal novým majitelem Le Palais Art Hotelu Prague italský podnikatel Dr. Nino Altomonte. Jeho hlavní úmysl byl přetvořit hotel do ještě krásnější podoby. S respektem k historickému objektu tak dohromady s talentovaným českým architektem Richardem Zacharem vytvořili ojedinělý projekt, který na českém trhu doposud nemá obdoby.
Telefon | 234 634 111 |
info@lepalaishotel.eu |
Nonstop, vstup na výstavu je ale lepší si domluvit předem.