Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení projektu Isabely Grosseové a Jespera Alvaera: Diváci bez uměleckého díla, 2020

22. 7.-15. 11. / / Instalace

Do 15.11.2020 bude v Panorama Hotelu, Milevská 1695/7, Praha 4 – Pankrác, přístupná instalace projektu Isabely Grosseové a Jespera Alvaera: Diváci bez uměleckého díla, 2020.

Instalace je přístupná vždy ve středu (18.00–20.00), v sobotu a v neděli (14.00–18.00).

Jesper Alvaer a Isabela Grosseová je pár umělců česko-norského původu. Ve své práci dlouhodobě zkoumají a uvažují nad tím, jaké vlastnosti (instituce, aura, originalita) odlišují umělecké předměty od neuměleckých a v čem se liší pravidla jednání umělce od těch, jež jsou vlastní osobě divákům. Výtvarné artefakty nepovažují za finální cíl práce, ale jsou pro ně záminkou pro tvorbu situací, během kterých originalita diváckého zážitku nahrazuje tradiční originalitu uměleckého díla. Prostor galerie se v jejich scénářích mění z místa, kde umělecké dílo slouží k estetickému vnímání, v místo, kde konkrétní schopnosti diváků jsou za asistence umělců uvedeny do činnosti vyúsťující v realizaci „věci“, díla nebo příběhu a tento výsledek tak de facto nahradí umělecký artefakt. Na výstavě Způsobilost v galerii Fotograf (2015), například, nebyl vystaven žádný umělecký exponát. Výchozí impuls byla kresba ruky, jíž si každý divák sám nakreslil. Po vyslechnutí audio nahrávky diváci absolvovali seanci s koučem, který za pomocí kresby i zážitku z poslechu přivedl návštěvníka k verzi vlastního vyprávění uchopujícího to, co na výstavě zažil.  

Alvaer s Grosseovou pro výstavu Pojď blíž vytvořili nový projekt pramenící ze zaujetí skleněnou sochou Květ, 1982 Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, která vznikla jako zakázka pro veřejný prostor na Budějovickém náměstí v Praze. Tato socha byla poškozena a z náměstí během devadesátých let kamsi zmizela. Autoři na základě inzerátu, plakátového billboardu, ad. našli pamětníky, kteří si sochu pamatují. Na setkáních s pamětníky je požádali o sdílení vzpomínek spojených s místem a skleněnou sochou. Během toho pamětníci napůl vědomě vytvoří fyzickou stopu na měděných destičkách, jež autoři použijí jako materiál pro výrobu měděné repliky ztracené sochy.            

Instalace a performativní projekt o třech částech:

Živá instalace v Panorama Hotelu Praha, 2020

Performativní projekt je přístupný pro omezený počet divaček / diváku, 3 os / 30 min 

Stéla, 2020

Socha, mědiryt, 215 x 30 cm

Měděné destičky nesoucí ryté kresby pamětníků ztracené sochy Květ.

Umístění: Piazzetta před hlavním vstupem do Obchodního centra DBK Budějovická, Panorama Hotel Praha, Holešovická tržnice 

Plakátový billboard, 2020

PVC banner, barvený tisk, 6,9 m x 12,1m

Umístění: Fasáda nad hlavním vstupem do Obchodního centra DBK Budějovická 

……

Všechny fotky z výstavy a vernisáže: Honza Ch. a PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení projektu Isabely Grosseové a Jespera Alvaera: Diváci bez uměleckého díla, 2020