Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Marie Blabolilová (Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady)

končí 29. října / Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady / Malba

Do 29. 10. 2023 je v Galerii Ludvíka Kuby, Libušina, lázně Poděbrady, přístupná rozsáhlá a krásná výstava Marie Blabolilové.

Výstava obrazů a grafik od Marie Blabolilové (1948) u příležitosti autorčina významného životního jubilea.

Malba Marie Blabolilové není malbou v klasickém slova smyslu. I jako malířka uplatňuje své brilantní grafické vidění a originálně využívá princip rastru, udávající rytmus a formující kompozici. Se sítí – rastrem souvisí užívání netradičních materiálů, jako je linoleum a technika malířského válečku. Marie Blabolilová patří v tomto směru mezi průkopníky. Dokonce lze říci, že zaujímá unikátní postavení i ve světovém měřítku, protože starý typ linolea, po kterém pro jeho inspirativní vzory sáhla, je typickým českým produktem své doby, na který umělec jinde ve světě jen tak nenarazil.

Marie Blabolilová (narozena v Praze 1948), grafička, malířka, vystudovala v letech 1967 – 1973 u profesorů Čepeláka, Johna, Jiroudka a Paderlíka. Vystavovala v galeriích Hollar, Topičův salon, U bílého jednorožce, Pecka, Fronta, Ve dvoře ve Veselí nad Moravou, Doma v Kyjově aj. Její práce jsou zastoupeny v Národní galerii, v Galerii Ludvíka Kuby Poděbrady, v uměleckých sbírkách Lázně Poděbrady, v GMU v Roudnici nad Labem, v Galerii Klatovy/Klenová, v Oblastní galerii v Liberci, v Galerii umění Karlovy Vary, ve Státní galerii výtvarného umění v Chebu nebo ve Východočeské galerii v Pardubicích.

Lázeňská výstava představí výběr ze současné malířské tvorby autorky doplněný o ukázky jejich starších grafických prací.

Kurátorka: Lucie Šiklová

Všechny fotografie ze společenské části vernisáže: Ondřej Junek

Záštitu nad výstavou převzal starosta města Poděbrady Mgr. Roman Schulz.

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. a Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Marie Blabolilová (Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady)