Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Viktor Kronbauer: Legenda divadelní fotografie

4. 6.-23. 6. / / Fotografie

Do 23.6.2019 bude v Akademii Zlatý Had, Maltézské náměstí 3, Praha 1 – Malá Strana, přístupná velmi zajímavá výstava Viktor Kronbauer: Legenda divadelní fotografie.

Kurátorským záměrem výstavy je představit divadelní fotografie jako soubor obrazů disponujících vysokou estetickou hodnotou, čemuž byly přizpůsobeny technika tisku i materiál. Výběr se soustředil na divadla, která v českém scénickém umění představují progresivní a inspirativní proud (Divadlo Na zábradlí, Divadlo Komedie nebo Divadlo Husa na provázku), či na tvorbu alternativních souborů, experimentujících s výrazovými prostředky i inscenačními možnostmi mimodivadelních prostor (site specific projekty Divadla Continuo, Spolku Mezery či práce souboru Tygr v tísni). Nezanedbatelnou součástí výstavy jsou rovněž fotografie ze zahraničních inscenací, pořízené většinou na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Kronbauerovy snímky, které mapují české divadelní dění od osmdesátých let 20. století, zaujmou specifickým výtvarným výrazem, vnitřním rytmem a precizní kompozicí. Ucelenější zhodnocení Kronbauerovy celoživotní tvorby přinesla reprezentativní obrazová monografie, která získala prestižní Cenu Divadelních novin za publikační počin roku 2017. „Viktor Kronbauer se ve své tvorbě specializuje takřka výhradně na divadlo, rozumí mu, cítí ho, pro scénické umění má jakýsi šestý smysl, který mu dovoluje vystihnout to podstatné a v jednom prchavém okamžiku zachytit sdělení, výraz, estetiku i atmosféru celé inscenace,“ popisuje fotografovu tvorbu Ondřej Svoboda, zástupce ředitelky IDU.

„Neodvažuji se odhadnout, jak velkou část svého života strávil v temnotě divadelních sálů, ale v dokumentačních databázích Divadelního ústavu se od něj nachází více než třicet tři tisíc snímků z téměř šesti stovek divadelních inscenací – to je bezmála desetina všech zde uložených fotografií! Na tom, co zůstane z českého divadelního umění zachováno pro budoucnost, má tedy obrovský podíl a patří mu nezměrný obdiv. Se svým talentem se bez problémů mohl prosadit mezi špičkovými komerčně úspěšnými fotografy, on ale zvolil vlastní cestu za divadlem – a za to mu budou děkovat ještě generace našich následovníků,“ dodává Svoboda.

V roce 2019, kdy Viktor Kronbauer slaví sedmdesáté narozeniny, by se rovněž kulatého životního jubilea devadesáti let dožil jeho učitel, divadelní fotograf Jaroslav Krejčí (1929 – 2006). Legendární ateliér Jaroslava Krejčího na Malé Straně Viktor Kronbauer často navštěvoval a se svým přítelem a mentorem se zde scházel. Právě proto je výstava Kronbauerovy tvorby v prostoru malostranské galerie symbolická. Výstava, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav, je součástí doprovodného programu Pražského Quadriennale PQ+.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Viktor Kronbauer: Legenda divadelní fotografie