Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž sochařské instalace Anny Hulačové: Slunečné dědictví synům a dcerám

21. 5.-31. 8. / / Socha

Do 31.8.2020 bude ve foyer Fakultní nemocnice v Motole, před budovou ředitelství naproti vstupu do metra, V Úvalu 84, Praha 5, zdarma přístupná velmi zajímavá sochařská instalace Anny Hulačové: Slunečné dědictví synům a dcerám.

Sochařka Anna Hulačová přináší do veřejného prostoru Fakultní nemocnice v Motole instalaci, která dosud nebyla v Česku prezentována. Vychází ze vzpomínek na dětství na venkově, kde zemědělské stroje sloužily dětem spíše jako atrakce a prolézačky. Centrálním objektem je obraceč sena s paprskovými koly – „sluníčky“, která připomínají kolotoč a vyzývají ke hře. Zatímco minulá vesnická generace byla intenzivněji propojena se zemědělskou kolektivizací, ta současná začíná pociťovat neblahé důsledky industriálního stylu hospodaření s krajinou. Toto dědictví se tak stává břemenem, ale také významným společenským tématem.

Anna Hulačová (1985) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru intermediální tvorby Jiřího Příhody. Má za sebou celou řadu výstav v renomovaných institucích u nás i v zahraničí. Věnuje se figurativnímu sochařství inspirovanému mytologií a východními kulturami. V jejím díle najdete celou řadu odkazů k české lidové kultuře. 

….

CAPACITAS STATUA POLICLINICA: Sochařské projekty pro veřejný prostor FN Motol

Pro vystavování umění je Fakultní nemocnice v Motole jedno z nejzajímavějších veřejných prostranství, které hlavní město má. Jde vlastně o jakési město ve městě s vlastní infrastrukturou, každý den zde projde přibližně 10.000 návštěvníků. Jedná se o různorodé cílové skupiny, které však spojuje poměrně traumatický zážitek – důvod jejich návštěvy se pojí s nějakou starostí, obavou či náročným psychickým vypětím. Právě při častém pobytu na tomto místě jsme si uvědomili, jak je toto místo zajímavé – jednak pro sociální pestrost návštěvníků, tedy velice rozdílná a intenzivní interakce na vystavovaná díla, ale také pro možnost nabídnout kontemplaci, jiný zážitek, impuls k jiným myšlenkám a možná i v jistém slova smyslu také úlevu.

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a hl. města Prahy.

Kurátory jsou známý umělec Krištof Kintera a prof. Robert Lischke, přednosta III. Chirurgické kliniky 1.LF UK a FN Motol.

www.fnmotol.cz 
www.ctyridny.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž sochařské instalace Anny Hulačové: Slunečné dědictví synům a dcerám