Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Milan Hugo Forman: Loutky – vzpomínání

7. 2.-30. 5. / / Divadlo

Do 30.5.2020 bude v Art Centru Vinohradský pivovar, Korunní 106, Praha 3 (tram Orionka), přístupná velmi zajímavá výstava Milan Hugo Forman: Loutky – vzpomínání.

Věnováno in memoriam významnému loutkáři s mezinárodním přesahem Milanu Hugo Formanovi, členovi Divadla bratří Formanů. Kromě Milanových loutek, které mnohé vlastnoručně vytvořil, jsou k vidění fotografie loutek Petry Holzbachové a Tomáše Kolínského.

Kurátorkou výstavy je Dana „Inka“ Braťková, známá výtvarnice, spolupracuje komplexně na výpravě pro film a TV, divadlo a kostýmované akce.

Výstavu na vernisáži uvedl populární herec a moderátor Petr Vacek.

……..

Milan Hugo Forman

17. 2. 1950 Kroměříž – 3. 8. 2018 Praha

Loutkoherec, dlouholetý spolupracovník Divadla bratří Formanů.

Vystudoval DAMU obor loutkoherectví. Po škole hrál v černém divadle v inscenacích Petr a Vlk, Pinocchio, Fantom opery. Byl členem souboru Ctibora Turby, který těsně před listopadem 1989 vytvořil inscenaci Archa bláznů. V pozdějších letech začal hrát s divadlem Bratří Formanů. Objevil se ve filmech Celý svět nad hlavou, Novinář, Mikola a Mikolka. Založil si také vlastní divadlo Forman & Herodes, s nímž vystupoval na legendárních Divadelních poutích. Uvedl s ním inscenace Kašpárek rytířem, Učené prase, Servit či rakvičkárnu Punch & Judy.

Po listopadu 1989 vytvořil s bratry Formany inscenace ve stylu tradičních loutkových přístupů a technik převedených do současného divadelního kánonu – Barokní Opera, Jak sedlák napálil čerta, Prodaná nevěsta. Od té doby spolupracoval s Divadlem Bratří Formanů na většině jeho inscenací jak u nás tak v zahraničí (Obludárium). Dále spolupracoval na inscenacích Kráska a Zvíře v Národním divadle či Don Quichote ve Studiu Ypsilon.

V roce 2014 vytvořil spolu s Petrem Vackem inscenaci Kouzelná flétna aneb Nesahejte na génia, loutkovou operu na hudbu W. A. Mozarta ve stylu barokního loutkového divadla pro jednu operní zpěvačku (Adéla Škopková / Zuzana Seibertová), jednoho herce (Vacek), jednoho loutkáře (Hogo Forman) a klavírní doprovod (David Hlaváč / David Noll), s níž se mj. účastnili i festivalu Loutkářská Chrudim.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Milan Hugo Forman: Loutky – vzpomínání