Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Antonio Cossa – Dialogue

24. 6.-30. 8. / / Fotografie

Do 30.8.2020 bude v Creative World, Přívozní 3, Praha 7, přístupná krásná výstava fotožurnalisty Antonia Cossy s názvem Dialog.

V rámci výstavy uvidíte v multifunkčních netradičních interiérech fotografie na téma klimatické změny, sociální témata, umění či showbusiness, speciální místo je věnováno panu Václavu Havlovi, se kterým má Antonio nejednu vzpomínku a se kterým vypil nejednoho panáka Slivovice:)

Všechny vystavované fotografie je možné na místě či po dohodě zakoupit.

Antonio Cossa – mosambický fotožurnalista, který fotil nejen slavné osobnosti jako Nelson Mandela, Dalajláma, Václav Havel, Jean Reno a mnoho dalších.

Antonio Cossa přicestoval z Mosambiku do Prahy před jedenácti lety. Jeho kroky do Evropy vedly přes Portugalsko, kde po tři roky žil, pracoval a také studoval filmovou školu. Z České republiky však působí do celého světa, kdy se zejména věnuje sociálním tématům, klimatickým změnám a lidským příběhům.

Mezi jeho hlavní zaměření patří fotodokumentace uprchlických táborů, kam se pravidelně vydává na své investigativní cesty. Ať už mezi Rohingya etnikum na pomezí Myanmaru a Bangladéše, řecký ostrov Chios, Lesbos a Chamos poblíž tureckých hranic nebo Calais, vždy přináší na svých fotografiích silné lidské osudy v těžko uvěřitelných příbězích, pozadí konfliktů a fakta, která jen těžko najdeme v mainstreamových médiích. Díky svým rozsáhlým a dlouholetým kontaktům se dostává do jinak nedosažitelného jádra dění, mezi ty, kdo čekají i více jak deset let na zázrak, na důstojný život v táborech, kde lidský život má jen pramalou hodnotu. Se svými fotoaparáty už se podíval do zemí jako Sýrie, Afghánistánu, Řecko, Turecko, Indie, Barma, Súdán, Burkina Faso, Swaziland a mnoho dalších, v jeho seznamu samozřejmě nechybí ani Hong Kong, kde se naposledy před rokem účastnil řády demonstrací jako front line, aby zdokumentoval násilí páchané ze strany policie pevninské komunistické Číny na místních lidech.

Protože je však ve své činnosti absolutně nezávislý, veškeré cesty si převážně hradí sám, a to díky umělecké, módní a šoubyznys fotografii. Před jeho fotoaparátem už stáli osobnosti jako Jeho svátost Dalajláma, Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Richard Gere, Steven Spielberg, Julianne Moore, Angelina Jolie, William Dafoe, Marilyn Manson a desítky dalších, nechybí samozřejmě ani české herecké osobnosti jako Jiří Bartoška, Iva Janžurová nebo Karel Roden. Antonio fotí oficiálně za ČR filmový festival v Cannes nebo Karlovy Vary či další filmové a umělecké festivaly.

Profesionálně se začal Antonio věnovat foto žurnalistice v roce 2004, poprvé však vzal do ruky analog ve svých osmnácti letech, a to z rukou reportérů National Geographic. Tehdy to bylo malé poděkování za pomoc s lokacemi při focení v Mosambiku, pro Antonia, který žil se svou rodinou až do šestnácti let v občanské válce a z části museli pravidelně odcházet do uprchlických táborů, se však změnil svět. Ještě dva roky musel fotoaparát ukrývat před svou rodinou, stejně jako fakt, že odešel z vysoké školy a začal pracovat na své dráze profesionálního investigativního fotožurnalisty. Rozhodnuto bylo ve chvíli, když přinesl domů noviny se svou fotkou Nelsona Mandely. Tehdy celá rodina pochopila, kudy povedou kroky jejich nejmladšího syna z pěti sourozenců. A díky tomu, že byl na fotce právě Nelson Mandela, symbol změny a hrdina pro oba rodiče, kteří celý život bojovali za demokracii, byla odpuštěna i vysoká škola.

Antonio má ve svém portfoliu desítky výstav po celém světě, workshopy pro studenty i dospělé, řadu přednášek, diskusí, naposledy byl osloven Mozambickou národní televizí RTP pro rozhovor o jeho díle, pravidelně je oslovován pro umělecké projekty, výstavy a rozhovory v ČR i zahraničí.

Jeho fotografie byly publikovány v médiích jako National Geographic, Vogue, BBC, Elle a další. Antonio fotí jak na analog, tak digitálem.

Zdroj CV:  https://protisedi.cz/v-creative-worldu-startuje-vystava-fotozurnalisty-antonia-cossy/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Antonio Cossa – Dialogue