Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní uvedení Kroniky první republiky, rok 1919

2. 12.-31. 1. / / Historie

2.12.2019 se v Expozici České národní banky, Na Příkopě 28, Praha 1, konalo za účasti autorů Pavla Kosatíka a Jaroslava Moravce slavnostní uvedení Kroniky první republiky, rok 1919.

„Měl to být první rok nového letopočtu. Národ, který získal samostatnost, jím měl konečně vstoupit do nové, slavné, navíc republikánské éry. Stalo se ale něco jiného… Rok 1919 se stal rokem krize.“ (Pavel Kosatík)

Kronika první republiky je v Česku nevídanou sběratelskou lahůdkou, dlouhodobý projekt má v plánu v jednadvaceti knihách během jednadvaceti let zmapovat politické, kulturní i společenské dění v Československu mezi lety 1918 – 1938. Nejedná se však pouze o sérii knih. S každý výtiskem si jeho nový majitel pokaždé pořizuje také 4 pamětní medaile velikosti dukátů ražených v minulosti. Na projektu se podílejí uznávaný historik Pavel Kosatík, znalec měnových systémů na našem území Jaroslav Moravec, přední čeští medailéři, nakladatelský dům Albatros Media a společnost České dukáty.

První díl Kroniky první republiky, který vyšel na podzim roku 2018, přibližuje rakousko-uherské oběživo a změny, k nimž došlo ihned po vzniku Československa. Sleduje například první měnová opatření československého státu a proces přípravy prvních československých provizorních platidel. Ve druhém díle sledujeme zejména měnovou reformu a odluku československé měny od měny rakousko-uherské, přípravu tzv. kolkovací akce, kolkování bankovek a související opatření, jejichž vrcholem byl vznik samostatné československé měny. Významná část je věnována přípravě a výrobě prvních československých definitivních platidel, na jejichž výtvarných návrzích se podílel světoznámý český umělec Alfons Mucha.

I druhý díl je bohatý na vyobrazení velkého množství numismatického materiálu, zčásti unikátního i ještě nepublikovaného. Stejně jako první díl vychází v limitované sérii v provedení zlatá a stříbrná. Na vzniku medailí k dílu 1919 se podíleli akademický sochař a medailér Zbyněk Fojtů, sochař a medailér Josef Oplištil, sklářský výtvarník, medailér a pedagog světového významu Jiří Harcuba, mladí medailéři Petra Brodská a Asamat Baltaev.

….

Všechny fotky ze křtu: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní uvedení Kroniky první republiky, rok 1919