Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Nemějte strach ! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě – panelová výstava v Českých Budějovicích

1. 2.-31. 8. / / Historie

Do 23.3.2021 bude na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích instalována velmi zajímavá výstava Nemějte strach ! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě. (já jsem navštívil pražskou instalaci výstavy, která již skončila a byla převezena právě do Českých Budějovic).

Další zastávky výstavy jsou plánovány v Plzni, Brně nebo Olomouci – viz. web Polského Institutu.

Země V4 spojuje zkušenost komunistické totality. Katolická církev byla v této době jedním z hlavních cílů pronásledování, a zároveň jedním z hlavních center odporu a duchovní autonomie, díky kterým naše společnosti nakonec dospěly ke svobodě.

Výstava připravená Polským institutem ve spolupráci s partnery ze všech zemí V4 se soustředí na osudy čtyř osobností středoevropské církve doby totality: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského a také na roli Jana Pavla II. v procesu demontáže komunismu ve střední Evropě.

Výstava vznikla ve spolupráci a s podporou Maďarského institutu v Praze a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským. Na jejím vzniku se podílel i Ústav pro studium totalitních režimů a slovenský Ústav pamäti národa.

Reportáž o výstavě na pražském náměstí Míru v Událostech v kultuře na programu ČT Art

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Nemějte strach ! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě – panelová výstava v Českých Budějovicích