Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest prvního čísla magazínu Sport in Art

končí 31. října / / Křest knihy

3. 10. 2023 se ve Veslařském klubu Slavia Praha, Nábřežní 87/2, Praha 5 – Smíchov, konal slavnostní křest prvního čísla magazínu Sport in Art.

Kulturní platforma Sport in Art přichází na trh s novým tištěným magazínem stejného názvu. Ten je jedinečný tím, že svým obsahem potěší jak čtenáře, kteří sledují sport, tak i ty, kteří se zajímají o umění. 

KDE HO POŘÍDÍTE? Magazín Sport in Art je k dispozici na adrese www.sportin.art/cs/predplatne, ale je k dostání také TADY, v mnohých  knihkupectvích, uměleckých institucích, ale i ve vybraných trafikách. 

Tváří historicky prvního čísla je Krištof Kintera, umělec, který nesporně dokazuje, že umění a sport jsou dva světy, co se nevylučují. Kromě toho, že hraje hokej, jezdí do svého ateliéru na kole. Cyklistika je ostatně téma, které je prvním číslem doslova propletené. 

Antické Řecko, kalokagathia jako harmonie těla a ducha, zakladatel Sokola Tyrš nebo Pierre de Coubertine a soutěž v umění na olympijských hrách. To jsou jen střípky toho, jak propojení umění a sportu významně ovlivnilo svět. Magazín Sport in Art tento fenomén oživuje, a to ve velmi příjemné a graficky současné formě. 

Bude vycházet čtyřikrát do roka v prvotřídní obrazové a textové kvalitě a nabídne inspiraci, nečekané souvislosti a průniky sportu a umění. Stránky prvního čísla vzdávají hold kouzlu jízdních kol a umění. Kromě cyklo instalací Krištofa Kintery, který do magazínu poskytl rozhovor, se mohou čtenáři těšit také na zpověď Markéty Navrátilové, nejznámější české fotografky závodu Tour de France. Dočtete se o lásce k umění snowboardistky Evy Adamczykové nebo Jiřího Kejvala, předsedy Českého olympijského výboru. V časopise najdete také průřez zásadními uměleckými díly ovlivněnými sportem od historie po současnost, Dozvíte se, proč je obraz Theodora Pištěka nejdražším vydraženým uměleckým dílem v Česku, ale také to, že Zdeněk Sýkora, jeden z nejvýznamnějších českých malířů vůbec, rád převážel svoje obrazy na kole. 

Každé číslo přitom bude odrážet konkrétní sportovní disciplínu, která bude ve světě zrovna rezonovat. Jak říká šéfredaktor Milan Tesař: „Každé číslo bude „poznamenané“ hlavním tématem, vybraným sportem, jenž bude v tu chvíli ve hře díky významné akci. Zbytek obsahu věnujeme příběhům osobností, které stojí rozkročené mezi sportem a uměním. Ať už jsou to umělci, galeristé, sportovci, anebo investoři, mecenáši, lidé ze světa businessu, malíři, ilustrátoři a umělečtí fotografové, pro něž bývá sport a fyzická aktivita častým objektem zájmu.“ 

K prvnímu číslu si redakce, v čele s šéfredaktorem Milanem Tesařem, teoretikem umění Petrem Volfem a šéfredaktorkou online magazínu Sport in Art Martinou Fridrichovou, přizvala důležitá jména současné teoretické scény. Je to například básník Ondřej Buddeus, novinář Petr Vizina, publicista Dan Hrubý, nebo anglický spisovatel David Goldblatt. V magazínu tak najdeme nejen velkorysou obrazovou dokumentaci tohoto specifického průsečíku umění a sportu, ale také informačně hodnotné texty na více než sto čtyřiceti stranách doplněné o eseje, fejetony básně nebo hudební playlist. Grafickou identitu magazínu zpracoval oceňovaný grafik Milan Nedvěd.

Škála činností kulturní platformy Sport in Art je široká. Kromě vydání nového tištěného časopisu také pořádá umělecké výstavy, výtvarnou soutěž Art Grand Slam nebo publikuje články v online magazínu

Už nyní víme, že se v dalším čísle můžeme těšit na lyžování ve všech jeho sportovních i uměleckých podobách.

První číslo časopisu Sport in Art: CYKLISTIKA

Najdete v něm:

  • Rozhovor s Krištofem Kinterou o fotbale, džudu a cyklistice
  • Rozhovor Theodorem Pištěkem o jeho spanilých cyklojízdách Evropou
  • Rozhovor s Evou Adamczykovou o jejím vztahu k umění
  • Zpověď Markéty Navrátilové, fotografky Tour de France
  • Povídání s Jiřím Kejvalem, předsedou Českého olympijského výboru
  • Průřez zásadními uměleckými díly ovlivněné sportem od historie po současnost
  • Jízdní kola jako inspirace pro umělce
  • Esej Ondřeje Buddeuse
  • Fejeton Davida Goldblatta
  • Tipy na kulturní akce, ale i poezii a playlist a mnohé další

www.sportin.art/cs/predplatneFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest prvního čísla magazínu Sport in Art