Židovské muzeum – oddělení pro vzdělávání a kulturu
Maiselova 15, Praha 1
Významnou část práce Židovského muzea v Praze představuje osvětová a vzdělávací činnost, kterou v oddělení pro vzdělávání a kulturu rozvíjíme nejen v Praze, ale od roku 2006 i v Brně. Spolupracujeme při tom s předními univerzitními pracovišti a vzdělávacími institucemi – jako Památník Terezín, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Univerzita Karlova, Hebrejská univerzita v Jeruzalémě či památník Yad Vashem – a dále s nezávislými historiky, judaisty, literárními vědci, politology a pedagogy.
Naše vzdělávací programy jsou určeny nejrůznějším cílovým skupinám.
Nejmenší děti seznamujeme s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky hravou formou v podobě pravidelných pro ně i jejich rodiče.
Pro žáky a studenty základních a středních škol máme připraveny interaktivní programy a přednášky.
Na základě rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky bylo Židovské muzeum v Praze již v roce 1996 zařazeno do soustavy vzdělávacích zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Součást naší nabídky tak tvoří i pravidelné vzdělávací semináře pro pedagogy
Nezapomínáme ani na večerní vzdělávací pořady pro širokou veřejnost . V nich dáváme nahlédnout do bohatství židovské vzdělanosti, připomínáme významná výročí, upozorňujeme na aktuální aspekty současného židovského náboženského i kulturního života. Školám i kulturním institucím nabízíme naše putovní výstavy.
Zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti je také k dispozici naše specializovaná judaistická knihovna a její multimediální centrum
Židovské muzeum v Praze se dále podílí na několika vzdělávacích projektech . Vedle úspěšného projektu „Zmizelí sousedé“ ve spolupráci se sdružením Zapomenutí o.s. zrealizovalo spolu s Institutem Terezínské iniciativy projekt „Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století.“
Telefon | 222 325 172 |
education@jewishmuseum.cz |
Během večerních programů a nebo po předchozí domluvě.