NaFilM: Národní filmové muzeum – palác Chicago (stěhuje se jinam)
Národní 32, Praha 1 (vstup z Charvátovy)
Výstava NaFilm! již není v paláci Chicago přístupná, bude se stěhovat do nové lokality na podzim 2018….
…….
Výstava Na film! je součástí dlouhodobého studentského projektu NaFilM, na kterém jsme začali pracovat před třemi lety jako studenti Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, které spojuje odhodlání a vášeň pro film.
Naším cílem je zasadit se o založení muzea českého filmu, živého centra pro filmové odborníky i širokou veřejnost, které v České republice zatím chybí. Filmové muzeum by podle našich představ mělo být především vzdělávací institucí, která by doplňovala pomalu se rozvíjející filmovou a mediální výchovu na školách a interaktivní formou představila národní kinematografii českým i zahraničním návštěvníkům.
Palác Chicago je funkcionalistický palác Charvátově ulici č. 11, na Novém Městě, Praha 1. Patří do skupiny Kolowratových domů.
Funkcionalistický Palác Chicago s čelem do Národní třídy, je dílem stavitele Jaroslava Polívky. Palác byl údajně spolu s Baťovým palácem obuvi jedním z nejmodernějších domů v tehdejší Praze. Nechal si jej postavit hrabě Jindřich Kolowrat-Krakovský výměnou za zámek v Týnci, který v roce 1927 prodal právě architektovi Polívkovi.
„Zemědělství má také průkopníka nových výrobních a prodejních metod, svého Baťu. Je jím velkostatkář Jindřich Kolowrat-Krakovský, majitel panství Týnec u Klatov, který postavil v Praze Palác Chicago. Opatřil jej vymoženostmi amerických mrakodrapů a zařídil v něm prodejnu zemědělských výrobků ze zemědělských podniků v Týnci. Aby docílil rychlého odbytu svých výrobků, zřizuje pan Kolowrat v Praze prodejnu, kde bude prodáváno mléko, domácí chléb, zelenina a různé mlékárenské výrobky. “
(Článek Zemědělský Baťa z agrárního časopisu Role, 17. 6. 1928, Praha).
Telefon | 723 219 582 |
muzeum@nafilm.org |
Výstava NaFilm! již není v paláci Chicago přístupná, bude se stěhovat do nové lokality na podzim 2018….