Miyabi otevřela v roce 1995 Darja Kawasumi, japonoložka a milovnice čajového obřadu, s jasnou vizí představit českým gurmánům kouzlo japonské kuchyně, představit japonskou estetiku a uvést do restauračního provozu co nejvíce ideálu pohostinnosti. Inspiraci čerpala Darja z čajového obřadu, který formuje její osobnost po vice než třicet let. Téma pohostinnosti je nejen akademickým tematem jejích dvou disertačních prací v oboru mezikulturní a mezináboženské komunikace, ale především Darjiným životním zadáním posloužit s radostí a láskou.
Japonská gastronomie se stala světovým pokladem uznaným UNESCO, což je samozřejmě i pro Miyabi v Praze velkou výzvou a velkou zodpovědností. Miyabi staví na svých bohatých zkušenostech devatenácti let provozu a na tvůrčí spolupráci s japonskými profesionály. Současným šéfkuchařem Miyabi je mistr Ebina s třicetiletou zkušeností. Miyabi chce i nadále být jiskrou v srdci kamenného města Prahy zapalující zážitky, co se nezapomínají.
Na oknech Miyabi, které jsou její výkladní skříní, jsou velké lepty loga ČaJ z ruky světového grafika Aleše Najbrta. “Č” reprezentuje Čechy a čajový obřad Ča-no-ju, “J” je Japonsko. Malé “a” je tvůrce Miyabi Darja Kawasumi jako spojka, která vyzývá k novému obsahu a volá po přátelství a vzájemnosti skrze prostou věc – dobré jídlo a pití, připravené s umem a dobrou myslí.
Grafický tvar loga ČaJ připomíná písmeno “Y”, které tvoří centrální slabiku loga Miyabi – tím se vize propojuje se jménem. Miyabi znamená styl a eleganci odkazující ke kráse tradičního Kyota, které nechce ustrnout, ale obohacovat se novými poznáními a novými sny.
Architektonické prostředí Miyabi je koncipováno tak, aby se člověk cítil součástí všeho kolem, aby nalezl klid, aby si odpočinul. Harmonie, čistota, úcta a klid jsou základními elementy filozofie japonského čajového obřadu a zakladatelka Miyabi tyto zásady v Miyabi prosazuje ve výběru estetických doplňků, v květinové výzdobě, v tvorbě jídel i jejich servírování.
Součástí vize Miyabi vždy bylo zprostředkovat hostům to nejlepší z japonské kultury, protože japonské jídlo je neoddělitelně spjato s japonskou zkušeností. Japonci mají krásné zvyky, jako je oslava dívek, kdy se vystavuje loutka princezny Ohinasama s princem nebo oslava chlapců při svátku Tango no Sekku. Hoši a muži se mají ztotožnit se sílou a odvahou samurajů nebo japonských vlajících kaprů Koinobori. V květnu lidé obdivují květy sakury. Dívání se na květy má své slovo – hanami. Léto je spojené s ohňostroji hanabi a podzim s koukáním se na měsíc tsukimi. Nejdůležitějším svátkem roku je Ošógatsu – Nový rok. V Miyabi na oslavu utloukáme ve velké dřevěné díži rýžové koláčky omoči a píšeme velikánským štětcem svá předsevzetí. Každé roční období má své typické produkty. Lidé je ctí a obdivují. V Miyabi proto každoměsíčně tvoříme obento měsíce a mimořádná šokado obenta pro čtyři roční období. Vyjadřujeme tak úctu k běhu roku a těšíme se, že naše hosty překvapíme a připravíme jim nové a mimořádné gastronomické zážitky. Japonská kuchyně je veskrze zdravá kuchyně. Jídlo je gastronomickým hodem a hrou chuťových buněk stejně jako radostnou pastvou pro oči a mysl. Obojí prodlužuje věk! Výjimečnost japonské kuchyně je v tom, že klade důraz na zachování maximální čerstvosti, na zdůraznění původních vlastností surovin jako je jejich tvar, barva, vůně, chuť, character ročního období a na umění dát vhodnou úpravou vyniknout jedinečné chuti. Velice se uplatňuje chuť umami, která pomůže produktům zvýraznit jejich přirozenou chuť a prodloužit chuťový vjem jedlíka. O umami se říká, že je to pátá chuť. V japonštině umami znamená dobrá chuť, protože umai jako přídavné jméno znamená dobré, chutné, vynikající. Ano vynikající! Japonská jídla dobře připravená z dobrých surovin a dobře předložená jsou vynikající. Miyabi vás oslovuje:
Přijďte a nechte se obsloužit!
Darja Kawasumi – majitelka restaurace