Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy David Paroulek: Letní Kyoto 2011-2016

Do 31.8.2020 bude v Restaurantu Miyabi Prague, Navrátilova 10, Praha 2, přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Davida Paroulka: Letní Kyoto 2011-2016.

Milí přátelé Miyabi!
Zvu vás do letního Kyota. Sice jen na fotografiích, ale i to potěší. V Kyotu už mají pěkné horko – lepivé, vlhké, k nepřežití. Ale i tak … jak ráda bych byla na pár dní v tom krásném městě, kde japonská kultura, jak ji my cizinci vyhledáváme, žije. Právě probíhá velkolepá slavnost Gion Matsuri. David Paroulek, autor fotografií, nám nechává nahlédnout i do dění festivalu.

Jak asi slaví v Kyotu letos? Gion festival, jehož vznik se datuje rokem 869, je totiž spjat s dobou, kterou prožíváme nyní. Tehdy Japonce postihla epidemie moru a nyní celý svět postihl Covid-19. Gion Matsuri je slavnost očisty. Lidé chtějí obmýt nešvary, vyléčit nemoci a poprosit o dobré zdraví. Yasaka shintoistický chrám je místo, kde probíhají modlitby a odkud se všechno odvíjí.

Japonci milují rituály a slavnosti a taky se rádi modlí. Neváhají budit božstva a přejí si úplně obyčejné věci. Na obrázku z pozvánky vidíte barevné proužky papíru s těmi všemi vepsanými přáníčky. Zvláště v létě v době Tanabata je v Japonsku všude kolem plno podobně ověšených stromků.

Tak mě napadá, že bychom mohli v Miyabi v zahrádce připevnit na plot nějakou větev, na kterou by si hosté mohli zavěsit svoje přání. Protože je něco trápí a nebo z radosti z toho, že jsou a že je hezký den. 

A až budete během léta v Miyabi, nezapomeňte se podívat na fotografie lákavých letních wagashi cukrátek. V nabídce sice tak krásné umělecké kousky nemáme, ale náš letní dezert mizuyoukan nebo ledový sorbet s yuzu určitě osvěží a milé Japonsko připomene.

Na viděnou se těší,
Vaše Miyabi DarjaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy David Paroulek: Letní Kyoto 2011-2016