Galerie pro onkologické pacienty a podporující umělce
Anenská 13, Praha 1
Galerie pro onkologické pacienty, jejich blízké a podporující umělce
jediná (nezisková) galerie tohoto charakteru v ČR, EU, ve světě
Irena Kraftová, autor projektu Galerie, předsedkyně Umění proti rakovině. z.s.:
že “Umění léčí duši“ jsem se domnívala již dávno, ale teprve po založení galerie se mi má myšlenka potvrdila.
Projekt Galerie pro onkologické pacienty a podporující umělce (ochranná známka), pomáhá od roku 2012 lidem bojujícím s vážnou nemocí i jinak, a to zviditelněním jejich uměleckých aktivit. Chtěla jsem odtabuizovat slovo rakovina, navrátit těm, kteří něco aktivně tvoří „tvář“, protože mnohdy je nemoc dovedla do ústraní a možnost veřejně vystavit svá díla byla, je a bude velkou motivací a terapeutickou cestou. Někteří autoři (resp. autorky) dokonce začali/y tvořit až po sdělení závažné diagnózy, jejich díla však byla již od prvopočátku na vysoké profesionální úrovni, což svědčí o potenciálu, který v sobě nosíme každý z nás jako nenahraditelnou jedinečnost.
Galerijní prostor je zároveň poskytnut již zavedeným umělcům, kteří chtějí být druhým nápomocni (i např. darem svého díla – podporující umělci), čímž je svět zdravých a nemocných nejen skrze umění přirozeně spojen.
Záměr a účel:
- Provozování galerie pro onkologické pacienty, jejich blízké a podporující umělce jako centra osvěty a prevence v boji proti rakovině.
- Podpora aktivní umělecké činnosti onkologicky nebo jinak vážně nemocných, postižených, vozíčkářů.
- Podpora dětských i dospělých pacientů.
- Motivační, podpůrná, organizační a výstavní činnost.
- Podporování komunikace mezi uměleckým světem “zdravých“ a „nemocných“, tj. výstavní činnost již zavedených nebo naopak úplně začínajících umělců.
- Pořádání kulturně osvětových a vzdělávacích akcí.
- Otevření prostoru k využití vlastní prezentace ostatním pomáhajícím organizacím, domovům (děti, senioři) , hospicům, nemocničním zařízením, linkám, klubům pro nemocné, zároveň však také samozřejmě podporujícím donátorům.
Galerie plní i účel komunitní, to znamená propagační i pro ostatní pomáhající nadační fondy, nemocnice, spolky, domovy, pro služby, které svým posláním naplňují potřeby pomoci těžce nemocným.
Cíle projektu:
- Podporovat komunikaci mezi uměleckým světem „zdravých“ a „nemocných“, a zlepšit tak průběh léčebného procesu.
- Poskytnout motivační prostor pro uměleckou prezentaci lidem nejen s onkologickou chorobou.
- Poskytnout zdarma prostor a čas profesionálním umělcům pro vlastní prezentaci s možností vystavovat díla pro širší veřejnost, poskytnout tak možnost dalšího zviditelnění.
- Poskytovat motivační a relaxační podporu blízkým pacienta, kteří se nachází díky jeho onemocnění v obtížné psychické situaci.
- Pořádat besedy, workshopy na společné téma, arteterapie, muzikoterapie, aromaterapie, kineziologie, psychoterapie, besedy s lékaři, fyzioterapie, dechová a pohybová relaxace, socioterapie, alternativní medicína apod.
- Otevřít prostor všem, které projekt zaujme (kurzy různého charakteru dle finančních zdrojů).
Cílové skupiny:
- nemocní, u nichž bylo aktuálně diagnostikováno onkologické či jiné vážné onemocnění, ale sami něco umělecky tvoří;
- příbuzní a blízcí onkologických pacientů, partneři, rodiče, sourozenci, děti, přátelé a pozůstalí;
- umělci, široká laická i odborná veřejnost.
Historie/současnost
Za 10 let se v Galerii odehrály desítky krásných motivujících a pomáhajících výstav, vystavovali zde nejen onkologičtí pacienti, ale také umělci začínající, či naopak umělci, kteří jsou veřejně uznávaní (Robert Vano, Jindřich Štreit, Luděk Tichý, Josef Císařovský), na vernisážích se objevila řada významných osobností – politici, výtvarníci hudebníci, lékaři viagra lekarnacz, herci. Výstava dětských pacientů byla zaznamenána ČT, druhá výstava TV Nova, o Galerii vyšlo několik vstřícných článků, byly navázány velmi dobré sousedské vztahy. Z doposud neznámého prostoru se stalo místo navštívené stovkami lidí z řad veřejnosti, v loňském roce jich opět bylo přes tisíc.
Původně byl projekt od roku 2012 úspěšně realizován na Praze 6 v Dejvicích, nová politická garnitura prostor však pronajala komerčně. Nové místo našla Galerie na Praze 1 v Anenské ulici 13, které jsem na vlastní náklady zrekonstruovala jako zcela bezbariérové vhodné pro všechny typy invalidních vozíků (2016).
Děkuji přízni památkářů i radnice nejen za možnost pronájmu (byť původně zdevastovaného a opuštěného) krásného prostoru, ale i za umožnění a vytvoření vlastního vchodu.
Irena Kraftová, 2017
Telefon | 605 547 260 |
umeniprotirakovine@gmail.com |
samostatný vchod nebo zvonek, otevřeno PO – PÁ 15:00 – 18:00,
dále podle Vašich individuálních přání SO, NE, svátky