Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Luna Isis – Gold & White

4. 4.-23. 4. / / Malba

Už jen do 23.4.2019 se můžete zajít podívat do Galerie Artfórum (Jazzové sekce), Valdštejnská 14, Praha 1, (přímo pod Kolowratskou a Ledeburskou zahradou) na zajímavou výstavu Luny Isis – Gold & White.

Kurátor výstavy Jakub Zeman k výstavě napsal: „Tam, kde je v současném umění tak často póza, kalkul a prázdnota, nachází se v jejím umění bezrozpornost, ´jednota slov a činů´, jak pravil neokonfuciánský učenec Wang Yang Ming. Luna se angažuje v charitě pro děti ulice. Ať již svou angažovaností na tomto poli či svou výtvarnou činností, touhou vytvářet harmonii, pozitivní energii, ochraňovat lidi před zlem, v tom všem jako by hledala inspiraci ve starověké bohyni Isis, družce Usirově, jejíž roztažená křídla v ochranném gestu na sarkofázích šetří lidstvo před utrpením. Další archetyp, zastoupený na naší výstavě, je had. Tak, jako je bílý had (širohebi) v japonské šintoistické tradici posel bohů (kamicukai), vidí v něm Luna směřování vzhůru, k absolutnu. Jistá dvojjakost tohoto archetypu, spojujícího mužský a ženský prvek, moudrost, ale i jisté ohrožení a tajemno s až mytologickými kořeny zapadá do autorčina duchovního světa, ze kterého čerpá svou tvorbu. Je třeba zdůraznit, že nic jí není vzdálenější než sledování trendů, módnosti, marketing a další jedy, tak často otravující atmosféru současného umění. Luna je svá, bohudík.“

 

Luna Isis o sobě a své tvorbě:

„Výtvarnému umění se věnuji 28 let. Od pěti let tvořím, vystavuji a ve studiu jsem pokračovala i na střední umělecké škole. Co mi nevyhovuje je kopírovat již jednou zkopírované. Ať je to výtvarné umění, tanec nebo film, vždy mne zajímá především přesah, které se objevuje pozorováním pozorovaného a který vzniká také samotnou tvorbou.

Prostřednictvím výtvarného umění jsem byla schopna pochopit své podvědomí a tak ho i uzdravit. V umění duše jsou zařazeny obrazy, které zachycují životní příběh nebo nějaké jisté psychické rozpoložení.

Schopnost tvořit, dar vytvářet umění je v nás, je tam odjakživa a na vždy. Skrz toto umění dokazujeme a tvoříme realitu svého života. Otázkou zůstává, zda si to v dnešním každodenním shonu dokážeme uvědomit? Tvrdím, že umění a vlastní tvorba je tím nejsilnějším nástrojem k uzdravení nejen sebe, ale i celé společnosti. Umění dokáže spustit i pozitivní změny v celé společnosti, jak jsme nejednou v historii naší země zjistili. Bez našich vizí a jejich realizací by tento svět neexistoval.

Vstup je zdarma,
Výstava je prodejní.

www.lunaisis.infoFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Luna Isis – Gold & White