Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení výstavy Titanic

Do 10.7.2016 bude na výstavišti PVA Letňany, Beranových 667, Praha 9 (vstup nebo vjezd z pravé strany výstaviště – vedle letiště – a pak až dozadu), přístupná rozsáhlá a zajímavá výstava Titanic.

O výstavě

Unikátní expozice mapující kompletní historii nejslavnější lodě světa se rozléhá v prostorách více než třech a půl tisících metrů čtverečních. Návštěvníci zde vstoupí na palubu Titaniku a prožijí kompletní příběh legendárního plavidla. Poprvé v České republice je možné nahlédnout do věrných rekonstrukcí kajut, strojovny, jídelního oddílu, chodeb, můstku a dalších částí lodě. Na návštěvníky čeká více než dvě stě skutečných exponátů vylovených přímo z vraku Titaniku. Výstava bude otevřena každý den od 9 do 20 hodin.

Výstava Titanic, kterou je možné v pražských Letňanech navštívit, ukazuje příběh nejslavnější lodi historie lidstva v největším měřítku, v jakém byla kdy na území České republiky k vidění. Úspěšnou výstavu vidělo po celém světě již více než deset milionů návštěvníků. Díky spolupráci týmu odborníků společnosti RMS Titanic, která má jako jediná právo na vyzvedávání částí vraku Titaniku přímo ze dna oceánu, mohou návštěvníci projít věrnými a precizními rekonstrukcemi kajut, poznat atmosféru jídelního oddílu, okusit ruch strojovny, kochat se slavným schodištěm lodi nebo si pořídit fotografii na ikonické přídi Titaniku.
Na výstavě naleznete více než dvě stě originálních artefaktů vylovených přímo z vraku Titaniku. Mezi nimi lze najít například osobní předměty cestujících jako jsou kabelky, šperky či části oděvů, nebo součásti lodi jako je nábytek, lodní přístroje, píšťaly a mnoho dalšího. Hodnota těchto artefaktů je astronomicky vysoká, o čemž svědčí i nedávna světová aukce, ve které byl jídelní lístek z Titaniku vydražen za částku okolo 3 milionů korun. Podobných artefaktů je v Letňanech k vidění obrovské množství.
Samozřejmostí je doplňující textový a obrazový materiál exponátů, který ke každému vystavenému objektu poskytne maximální množství informací. Každý návštěvník navíc při vstupu na výstavu obdrží poslechové zařízení audio guide, které dokreslí atmosféru a doplní další podrobnosti, a to vše ve třech světových jazycích. Kromě toho také každý návštěvník výstavy obdrží vlastní palubní lístek se jménem skutečného pasažéra z Titaniku. Na konci expozice se dozví, zda jeho jméno cestu dokončilo nebo ne.
Celá výstava je postavena na konkrétních příbězích a osudech pasažérů. Obzvlášť zajímavá je část věnovaná československé stopě, konkrétně příběhu slovenských bratrů, kteří na Titaniku cestovali se svým otcem. Ten bohužel cestu nepřežil, avšak bratři docestovali až do New Yorku, kde nikdo neznal jejich původ. Jejich fotografie obletěla svět a dostala se až k jejich matce zpět do Evropy. A jak to dopadlo? Konec tohoto i dalších příběhů se dozví návštěvníci na výstavě v Letňanech.
Celková doba pro návštěvu výstavy je zhruba dvě hodiny.

Titanic byl ve své době největší osobní parník světa. Byl určen pro převoz cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. Právě ohromné transatlantické parníky symbolizovaly velkolepý rozvoj techniky a nástup nových technologií. Titanic však ztroskotal ve vodách Atlantiku již během své první plavby dne 15. dubna 1912. Zahynulo na něm přes 1500 osob.
Výstava Titanic dokonale zobrazuje historické souvislosti, společenskou, kulturní a politickou situaci na počátku 20. století. Výstava návštěvníkům přiblíží také velkou migrační vlnu, kdy tisíce lidí utíkalo z Evropy před chudobou a blížící za vysněným bohatstvím do Ameriky.
Výstava je skvělým tipem na školní exkurzi, která zpestří nejen hodiny dějepisu. Studenti se na výstavě seznámí s historií mořeplavby, velkými zámořskými objevy, technickými vynálezy, uměleckými směry, ale i politickou situací, která vedla k vypuknutí I. světové války.
Každý návštěvník při vstupu na výstavu obdrží boarding pass – palubní vstupenku s konkrétním jménem reálného člověka, který na Titaniku v době jeho katastrofy byl. Prožije tak celou prohlídku výstavy jako jeden z cestujících na palubě Titaniku. Díky dokonalé rekonstrukci kajut, strojovny nebo jídelny, návštěvníci nasají atmosféru přepychu a technického pokroku počátku 20. stol. Zažijí nádheru dobových interiérů i hluk strojoven a dotknou se osudného ledovce.
Osobní prožitky a mnoho reálných exponátů řadí výstavu Titanic k nejoblíbenějším na světě.

Další informací najdete na:

Titanic výstava

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení výstavy Titanic