Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení výstavy sochaře Jana Novotného a křest knihy „Tři kamarádi z města P“

Nejméně do 5.2.2016 bude ve Winetikvariátu, Štítného 30, Praha 3, přístupná výstava sochaře, malíře a řezbáře Jana Novotného.

Současně se zahájením výstavy proběhl pražský křest knihy „Tři kamarádi z města P“, na níž se podíleli herec a fotograf Petr Brukner (známý především jako člen Žižkovské divadlo Járy Cimrmana), spisovatel Jan Hlach a sochař Jan Novotný.

JAN NOVOTNÝ
* 1937 Písek
sochař

Odborné vzdělání získal na SPŠ a soukromých výtvarných studiích. Původně pracoval jako technolog. V roce 1994 až 1996 vyučoval na soukromé umělecko-průmyslové škole v Písku a spolupracoval v oboru výtvarné animace se Soukromou vyšší odbornou filmovou školou. Od r. 1994 je učitelem na VOŠ a SPŠ ve Volyni ( původně obor nábytkářství, nyní design interiér). Je autorem (spoluautorem) skript z oboru řezbářství.

Výchozí se pro jeho budoucí činnost stala kresba, ve které se zdokonaloval pod vedením malíře Františka Janovského a profesora Velenovského. Kresbu portrétu pak studoval u F. R. Dragouna.

Autorovo výtvarné krédo:
Jsou to moje pohledy na život a věci „kolem“ mne. Jak pěkně vyjádřil Giorgio Morandi „Na světě není nic nového, důležitá je pouze nová pozice, z které umělec vidí a chápe věci takzvané přírody i díla, která jej zajímají a která předcházela jeho dílu vlastnímu.“

Karel Čabrádek o něm napsal (1993): „ K výtvarné tvorbě přivedla autora vnímavost a vztah k prostředí rodného města. Začal kresbami, aby později pocítil potřebu zachytit motivy, které ho přitahovaly, v jejich dalších rozměrech. Řešení našel v reliéfu a v práci se dřevem, která se stala další etapou jeho uměleckého hledání a nalézání. I když autora tento způsob výtvarného projevu uspokojuje dodnes, jeho tvůrčí průzkumy pokračují dál až k trojrozměrným dílům i objevování dalších tematických okruhů a zájmů.“
V roce 2002 byl zařazen do švýcarské publikace „Who is Who“ a v r. 2004 do „Českého almanachu osobností a firem“.

V letech 1974 -2012 vystavoval na 21 výstavách. Z realizací lze jmenovat např. reliéf pro hotel Bílá růže v Písku (1980 – lípa), torzo ženy pro hotel Na Růžku v Milevsku (1985 – lípa), znak města Mirotice (1991), výtvarná výzdoba dveří v Radčicích (1993 – jilm), památník osvobození Písku americkou armádou (2000), socha s názvem Růst (2002, třešeň), socha zdobená ornamenty (2003 – smrk, roura ze studny), socha Tanečnice (2008 – třešeň), socha sv. Aloisie (2009 – lípa).

Pro Čtení z Písku Jan Novotný, 2012

Literatura:
Kolářová, Libuše. Ateliér sochaře Jana Novotného voní dřevem a barvami a na hosty dýchne historie. Písecký deník, 27. 9. 2014, č. 227, s. 6.

Zdroj: http://www.ctenizpisku.cz/index.php/autori/17-n/392-novotny-janFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení výstavy sochaře Jana Novotného a křest knihy „Tři kamarádi z města P“