Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení výstavy Rothmayerova vila 2014–2016. Fotografie: Martin Polák

Do 1.10.2017 bude ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov, Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 – Střešovice, přístupná výstava Rothmayerova vila 2014–2016. Fotografie: Martin Polák.  Všechny ukázky z výstavy: Petr.

Muzeum hlavního města Prahy připravilo v galerii Studijního a dokumentačního centra památek moderní architektury výstavu s názvem: Rothmayerova vila 2014–2016. Fotografie: Martin Polák. Výstava prezentuje soubory fotografií exteriérů a interiérů vily před a po instalaci stálé expozice, pojaté jako představení příběhu památky a rodiny v ní žijící.

Fotograf Martin Polák (1966) vytváří společně s Lukášem Jasanským (1965) významnou autorskou dvojici, jejímž zájmem je umělecká fotografie. Náplní nové výstavy ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov jsou dokumentární fotografie interiérů a exteriérů vily pořizované podle daného scénáře. Cílem výstavy je prezentace charakteristických vlastností vily včetně její neopakovatelné atmosféry. Právě tento poslední aspekt vyžadoval od fotografa velkou schopnost empatie a intuice, neboť úkol vtisknout tyto pomíjivé vlastnosti do fotografií není snadný. Na představeném výběru fotografické kolekce Martina Poláka věnované Rothmayerově vile máme možnost sledovat jeho proces hledání toho správného momentu, ve kterém se pojí hodnota dokumentu a toho, co z předmětů, interiérů a zákoutí vlastně vyzařuje.

Spolupráce Martina Poláka s Muzeem hlavního města Prahy se datuje již od roku 2005, kdy se začal zabývat systematickou fotodokumentací Müllerovy vily a její zahrady. Z této spolupráce vznikla v roce 2007 publikace Müllerova vila – Detaily.

Po svěření vlastní vily architekta Otto Rothmayera do správy muzea v roce 2014 začal Martin Polák fotograficky zpracovávat i tuto památku moderní architektury. Do konce roku 2016 zde pořídil několik sérií fotografií čítajících přibližně 250 snímků zachycujících přeměnu obytného domu v instalovanou památku. Výstava nabídne výběr z těchto fotografií od 8. 6. 2017.

www.muzeumprahy.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení výstavy Rothmayerova vila 2014–2016. Fotografie: Martin Polák