Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení výstavy Bohdana Holomíčka: Fotografie fotografů

1. 11.-1. 12. / Galerie Artinbox / Fotografie

Do 1. 12. 2022 je v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Bohdana Holomíčka: Fotografie fotografů. Otevřeno  úterý, středa, čtvrtek od 16 do 18 hodin.

Kurátorka: Nadia Rovderová
 
„Vyfotografoval jsem většinu lidí, které jsem v životě potkal. A další snímek si udělám pokaždé, když se znovu sejdeme. Podobné je to i s místy, kterými procházím. Je to můj nekonečný příběh.“
Bohdan Holomíček
„Bohdan Holomíček je vzácný fenomén české kultury. Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla.”
Anna Fárová.
Z nekonečného počtu portrétů, které Bohdan Holomíček ve svém tvůrčím zápalu za desítky let vytvořil, jsme pro náš výstavní projekt v Artinbox Gallery vybrali portréty jeho kolegů a kolegyň – fotografů a fotografek, které zachytil od 60. let minulého století až po dnešek.
Bohdan Holomíček dokázal shromáždit stovky a stovky portrétů desítek českých i zahraničních fotografů, historiků a milovníků fotografie, kterými teď důkladně vyplnil prostory galerie Artinbox a vytvořil tak zdejší nový rekord v množství fotografií obsažených v jednom výstavním projektu.
(Doposud prvenství patřilo výstavě Jan Lukas: Lidé v roku 2015, kdy jsme vystavili 118 fotografií v rámci jedné výstavy. Bohdan Holomíček nyní prezentuje víc než dvojnásobek – téměř 250 fotografií.)
Výstavu doplňují autorské videoprojekce, v rámci kterých prezentujeme i další autorovu tvorbu.
 
……………………….
 
Bohdan Holomíček se narodil 14. srpna 1943 ve vesnici Sienkiewiczowka na Ukrajině. Byly mu čtyři roky, když jeho rodiče: matka Ukrajinka a otec Volyňský Čech, využili možnost přesídlit do Mladých Buků v Krkonoších. V osmé třídě dostal k Vánocům sovětský fotoaparát Smena a deset kinofilmů, které ještě týž večer všechny exponoval.
V roce 1960 se vyučil elektrikářem v Poříčí u Trutnova. Ve zdejší elektrárně pracoval kromě základné vojenské služby (1963-65) až do roku 1968. Následující rok byl zaměstnán v trutnovském muzeu. V roce 1969 poprvé vystavil své fotografie. Po roce 1969 pracoval v podniku Geoindustria a od roku 1971 byl zaměstnán jako údržbář v Centrální výtopně v Janských Lázních, kde dodnes žije.
Proslavila ho nesmírně lidsky upřímná fotografická série z předrevolučného života Václava Havla a jeho ženy Olgy.
Od roku 1995 je na volné noze.
Od roku 2004 intenzívně ve své práci využívá digitální technologie a v současnosti ho čím dál více zajímají audiovizuální projekce.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení výstavy Bohdana Holomíčka: Fotografie fotografů