Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení velké výstavy KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění

22. 2.-29. 8. / Kunsthalle Praha / Instalace

Do 29. 8. 2022 je v několika sálech Kunsthalle Praha, Klárov 5, Praha 1 (u metra Malostranská), přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění.

Kinetismus: 100 let elektřiny v umění je výstavou, která prozkoumává způsob, jakým elektřina proměnila uměleckou praxi od počátků 20. století do dnešních dnů. Zachytí vývoj umění od prvního uměleckého využití motorizovaného pohybu a umělého světla až po informační technologie a digitální umění současnosti. Jejími čtyřmi klíčovými oblastmi budou kinematografie a umění kinetické, kybernetické a počítačové. K vidění bude bezmála devadesát uměleckých děl hned od několika generací umělců z celého světa včetně jednotlivců a členů význačných skupin jako Bauhaus, GRAV, Dvizhenie, ZERO a teamLab.

 Expozice představí díla skutečných průkopníků, jakými byli Mary Ellen Bute, László Moholy-Nagy, Marcel Duchamp nebo Zdeněk Pešánek. Byl to ostatně právě Pešánek, významný avantgardní umělec a průkopník světelně-kinetického umění, kdo v roce 1941 vydal zásadní publikaci s názvem Kinetismus (samotný termín pochází ze starořeckého slovesa κῑνέω (kīnéō), což znamená „pohybovat se“), kterou Kunsthalle Praha ve spolupráci s Nakladatelstvím AMU znovu vydá v češtině a vůbec poprvé také v angličtině. 

Na výstavě se dále objeví další uznávaná jména, jakými jsou Julio Le Parc, Yaacov Agam, Woody a Steina Vašulka, dále François Morellet, Adéla Matasová a William Kentridge. Nebudou chybět ani zástupci mladších generací, mezi něž patří např. Refik Anadol, Žilvinas Kempinas, Shilpa Gupta, Olafur Eliasson, Michael Bielický, Krištof Kintera & Kamila B. Richter.

Projekt koncipoval a připravil kurátor Peter Weibel (teoretik, umělec a ředitel ZKM l Centra pro umění a média v německém Karlsruhe) ve spolupráci s Christelle Havranek (hlavní kurátorkou Kunsthalle Praha) a Lívií Nolasco-Rózsás (vědeckou pracovnicí a kurátorkou) díky význačným výpůjčkám od soukromých osob i významných institucí včetně ZKM (Německo), Tate (Spojené království) a Centre Pompidou (Francie).

Bohatě ilustrovaný výstavní katalog vydá nakladatelství Hatje Cantz společně s Kunsthalle Praha. Obsahuje příspěvky kurátorského týmu a mnoha dalších autorů a časovou osu sledující milníky technologického, teoretického a uměleckého vývoje, který přinesla elektřina od 20. let 20. století až do současnosti.

K výstavě bude také k dispozici digitální průvodce a přímo v galerii můžete zažít Art Wall – nekonečnou stěnu, na níž si vytvoříte vlastní světelné graffiti nebo v hravý interaktivní prostor Kidshalle. Rozvíjíme také podoby uměleckého vzdělávaní v digitálním světě. Těšit se můžete i na narativní podcast o osudu Zdeňka Pešánka a jeho děl či kreativní online výzvy. V rámci programů se zde budete moci setkat s uměleckými hosty.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení velké výstavy KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění