Zahájení velké výstavy KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění
Do 29. 8. 2022 je v několika sálech Kunsthalle Praha, Klárov 5, Praha 1 (u metra Malostranská), přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava KINETISMUS: 100 let elektřiny v umění.
Kinetismus: 100 let elektřiny v umění je výstavou, která prozkoumává způsob, jakým elektřina proměnila uměleckou praxi od počátků 20. století do dnešních dnů. Zachytí vývoj umění od prvního uměleckého využití motorizovaného pohybu a umělého světla až po informační technologie a digitální umění současnosti. Jejími čtyřmi klíčovými oblastmi budou kinematografie a umění kinetické, kybernetické a počítačové. K vidění bude bezmála devadesát uměleckých děl hned od několika generací umělců z celého světa včetně jednotlivců a členů význačných skupin jako Bauhaus, GRAV, Dvizhenie, ZERO a teamLab.
Expozice představí díla skutečných průkopníků, jakými byli Mary Ellen Bute, László Moholy-Nagy, Marcel Duchamp nebo Zdeněk Pešánek. Byl to ostatně právě Pešánek, významný avantgardní umělec a průkopník světelně-kinetického umění, kdo v roce 1941 vydal zásadní publikaci s názvem Kinetismus (samotný termín pochází ze starořeckého slovesa κῑνέω (kīnéō), což znamená „pohybovat se“), kterou Kunsthalle Praha ve spolupráci s Nakladatelstvím AMU znovu vydá v češtině a vůbec poprvé také v angličtině.
Na výstavě se dále objeví další uznávaná jména, jakými jsou Julio Le Parc, Yaacov Agam, Woody a Steina Vašulka, dále François Morellet, Adéla Matasová a William Kentridge. Nebudou chybět ani zástupci mladších generací, mezi něž patří např. Refik Anadol, Žilvinas Kempinas, Shilpa Gupta, Olafur Eliasson, Michael Bielický, Krištof Kintera & Kamila B. Richter.
Projekt koncipoval a připravil kurátor Peter Weibel (teoretik, umělec a ředitel ZKM l Centra pro umění a média v německém Karlsruhe) ve spolupráci s Christelle Havranek (hlavní kurátorkou Kunsthalle Praha) a Lívií Nolasco-Rózsás (vědeckou pracovnicí a kurátorkou) díky význačným výpůjčkám od soukromých osob i významných institucí včetně ZKM (Německo), Tate (Spojené království) a Centre Pompidou (Francie).
Bohatě ilustrovaný výstavní katalog vydá nakladatelství Hatje Cantz společně s Kunsthalle Praha. Obsahuje příspěvky kurátorského týmu a mnoha dalších autorů a časovou osu sledující milníky technologického, teoretického a uměleckého vývoje, který přinesla elektřina od 20. let 20. století až do současnosti.
K výstavě bude také k dispozici digitální průvodce a přímo v galerii můžete zažít Art Wall – nekonečnou stěnu, na níž si vytvoříte vlastní světelné graffiti nebo v hravý interaktivní prostor Kidshalle. Rozvíjíme také podoby uměleckého vzdělávaní v digitálním světě. Těšit se můžete i na narativní podcast o osudu Zdeňka Pešánka a jeho děl či kreativní online výzvy. V rámci programů se zde budete moci setkat s uměleckými hosty.