Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení velké výstavy Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře

Do 28.7.2019 bude ve Valdštejnské jízdárně, Valdštejnská 3, Praha 1, přístupná velká, krásná a rozsáhlá výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře.

Výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře představuje ranou i vrcholnou tvorbu jedné z nejvýznamnějších osobností moderního umění.

Výstava představuje dílo Josefa Šímy (1891–1971) od jeho brněnských počátků do setkání s básníky pozoruhodné, a dnes již v jistém smyslu legendární francouzské skupiny Vysoká hra (Le Grand Jeu).

„Výstava ukazuje, nakolik byla jeho účast na tomto dobrodružství jedním z klíčových impulzů pro jeho tvorbu. V krátkém období 1929–1931 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny a ostatní členové – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby,“ uvádí kurátorka výstavy Anna Pravdová.

V této souvislosti budou u nás vůbec poprvé prezentována i umělecká díla dalších výtvarníků skupiny a dokumenty pocházející zejména z francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Mezi ně patří například Šímovy unikátní portréty hlavních básníků skupiny Reného Daumala a Rogera Gilbert-Lecomta.

Josef Šíma, v zahraničí známý jako Joseph Sima, se ve třiceti letech přestěhoval do Paříže. Po celý život si ale uchoval silné vazby na Československo, rodnou Jaroměř, Prahu i Brno – rodná zem inspirovala jeho tvorbu a byl významným prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou.

Setkání s mladými francouzskými básníky v čele s René Daumalem a Rogerem Gilbertem-Lecomtem Šímu trvale poznamenalo a mnohokrát zdůraznil, že jeho tvorbě nejlépe rozuměli právě oni. Společně s nimi a dalšími umělci založil skupinu Vysoká hra, kterou charakterizovala kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, práce s nevědomím a experimentální metafyzika. Její členové se pokoušeli překročit hranice reálného světa, k čemuž využívali rozmanitých prostředků od poezie po meditační techniky.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně seznámí návštěvníky s Šímovými portréty, městskými scenériemi, krajinami, torzy v krajině či mytologickými výjevy, společně s obrazy, kresbami a fotografie jeho druhů, především Maurice Henryho a Artüra Harfauxe. Představí také Šímovu spolupráci s dalšími významnými básníky, jako byl například Pierre Jean Jouve či George Ribemont-Dessaignes a ilustrace k jejich knihám.

„Ve srovnání s brněnskou výstavu se pražští návštěvníci mohou těšit na některé další zápůjčky ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu,“ dodává Petr Ingerle.

Výstavu připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, kde výstava probíhala v Místodržitelském paláci od října loňského roku do letošního února. Záštitu na výstavou převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague.

Kurátoři: Anna Pravdová (NGP), Petr Ingerle (MG)

Doprovodné programy najdete na:

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/josef-sima-cesta-k-vysoke-hre/

….

Všechny ukázky z výstavy: Petr.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení velké výstavy Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře