Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení Re-connect Art festivalu a vernisáž výstavy VestAn​dPage: Futura spagyrica

Do 30. 7. 2023 běží na mnoha místech Prahy zajímavý festival Re-connect Art.

Celý program najdete na:  https://www.praguebiennale.cz/program-23?lang=cs

My jsme zachytili vernisáž multimediální výstavy VestAn​dPage: Futura spagyrica, kterou můžete do 30. 7. 2023 navštěvovat v podzemí v Domě U Kamenného zvonu GHMP, Staroměstské nám. 13, Praha 1,.

Pro Re-connect Art 2023 byli VestAndPage přizváni jako rezidenční umělci a vytvořili multimediální instalaci futura spagyrica, která se rozprostírá v osmi komorách pražského sklepení Domu U Kamenného zvonu ze 13. století. Pomyslný alchymistický itinerář se odvíjí jako transkorporální cesta do lidského těla, přičemž každá místnost je věnována jednomu orgánu nebo prvku lidského těla. V jeho podkožním pohostinství se proplétají mikro- a makrokosmy – jejich vzájemné propojení rozpouští vnitřní-vnější hranice těl, tvořených především prázdnotou a prostorem, tedy propustných, přenosných a porézních. Na této meditativní cestě na prahu ne-obvykle viditelného VestAndPage vyzývají návštěvníky, aby se zamysleli a vysledovali možné způsoby, jak uzdravit dnešní kolektivní tělo v ne-zdraví.

Futura spagyrica pojali jako strukturální propletenec inspirovaný starověkými alchymistickými metodami přípravy léků. Osm sklepních komor zahrnuje dvě části: spa – to, co rozděluje, odděluje a vytahuje – obsahující mozek, kosti, oči a hlasivky, a ageiros – to, co spojuje, kombinuje a shromažďuje – včetně srdce, plic, krve, ducha a kostry. Cesta vnímá výstaviště ve sklepě jako anatomický itinerář, který zahrnuje lidské a nelidské, formu a prostor a buňky kolektivního těla. VestAndPage předpokládá, že prostor vzniká ze vzájemných vztahů mezi objekty, strukturami a akcemi, a naznačuje zárodečnou dynamickou teorii prostoru, která bere v úvahu vztahový kontext, v němž se prostor konstituuje. V důsledku viditelných i neviditelných procesů výměny dochází k symbiotickému soužití na úrovni těla.

….

O festivalu Re-connect Art:

Digitální sítě tvoří vlastní, jiné než geopolitické struktury. Potřeba sdílení identit, zájmů a názorů propojuje lidi napříč zeměmi a kontinenty. Zajímají nás otázky na budoucnost společnosti, jejíž sdílená neuronová tkáň, kolektivní paměť i smyslová zkušenost zažívají dynamický rozvoj, který zároveň implikuje omezení komplexity a sociální fragmentaci. Jak se vlastně digitální komunity svými projevy odlišují od těch fyzických? Jak se vzájemně prostupují, a co toto prolínání způsobuje se skutečným světem? Zajímá nás vliv rozvoje virtuálních společenství na politickou, sociální a kulturní dynamiku světového i lokálního dění, důsledky digitalizace a replikace genetických informací, i další aspekty digitální transformace společnosti. ​

Mezinárodně etablovaná událost současného umění, Prague Biennale, byla založena Helenou Kontovou a Giancarlem Politi a stojí za ní Nadace Prague Biennale Foundation. Po průkopnickém prvním ročníku, pořádaném spolu s Národní galerií v roce 2003, následovaly tři úspěšné vydání ve velkolepém průmyslovém prostoru Karlín Hall, ve futuristickém mrakodrapu Microna a na Nákladovém nádraží Žižkov. Hlavním cílem projektu v předchozích ročnících bylo prozkoumat a zachytit aktuální trendy na scéně současného umění v oblasti střední a východní Evropy a představit nejlepší umělce a kurátory odborníkům i široké veřejnosti. Od zapojení do Evropské kreativní platformy Magic Carpets v roce 2018 zahájila Nadace Prague Biennale novou, koncentrovanější, každoroční sérii Prague Biennale Projekt. Nový model operuje především s místně specifickými projekty a realizacemi zaměřenými na transformaci veřejného prostoru.

​Kurátorkámi aktuálního ročníku festivalu jsou Jitka Hlaváčková a Elis Unique.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení Re-connect Art festivalu a vernisáž výstavy VestAn​dPage: Futura spagyrica