Zahájení Re-connect Art festivalu a vernisáž výstavy VestAndPage: Futura spagyrica
Do 30. 7. 2023 běží na mnoha místech Prahy zajímavý festival Re-connect Art.
Celý program najdete na: https://www.praguebiennale.cz/program-23?lang=cs
My jsme zachytili vernisáž multimediální výstavy VestAndPage: Futura spagyrica, kterou můžete do 30. 7. 2023 navštěvovat v podzemí v Domě U Kamenného zvonu GHMP, Staroměstské nám. 13, Praha 1,.
Pro Re-connect Art 2023 byli VestAndPage přizváni jako rezidenční umělci a vytvořili multimediální instalaci futura spagyrica, která se rozprostírá v osmi komorách pražského sklepení Domu U Kamenného zvonu ze 13. století. Pomyslný alchymistický itinerář se odvíjí jako transkorporální cesta do lidského těla, přičemž každá místnost je věnována jednomu orgánu nebo prvku lidského těla. V jeho podkožním pohostinství se proplétají mikro- a makrokosmy – jejich vzájemné propojení rozpouští vnitřní-vnější hranice těl, tvořených především prázdnotou a prostorem, tedy propustných, přenosných a porézních. Na této meditativní cestě na prahu ne-obvykle viditelného VestAndPage vyzývají návštěvníky, aby se zamysleli a vysledovali možné způsoby, jak uzdravit dnešní kolektivní tělo v ne-zdraví.
Futura spagyrica pojali jako strukturální propletenec inspirovaný starověkými alchymistickými metodami přípravy léků. Osm sklepních komor zahrnuje dvě části: spa – to, co rozděluje, odděluje a vytahuje – obsahující mozek, kosti, oči a hlasivky, a ageiros – to, co spojuje, kombinuje a shromažďuje – včetně srdce, plic, krve, ducha a kostry. Cesta vnímá výstaviště ve sklepě jako anatomický itinerář, který zahrnuje lidské a nelidské, formu a prostor a buňky kolektivního těla. VestAndPage předpokládá, že prostor vzniká ze vzájemných vztahů mezi objekty, strukturami a akcemi, a naznačuje zárodečnou dynamickou teorii prostoru, která bere v úvahu vztahový kontext, v němž se prostor konstituuje. V důsledku viditelných i neviditelných procesů výměny dochází k symbiotickému soužití na úrovni těla.
….
O festivalu Re-connect Art:
Digitální sítě tvoří vlastní, jiné než geopolitické struktury. Potřeba sdílení identit, zájmů a názorů propojuje lidi napříč zeměmi a kontinenty. Zajímají nás otázky na budoucnost společnosti, jejíž sdílená neuronová tkáň, kolektivní paměť i smyslová zkušenost zažívají dynamický rozvoj, který zároveň implikuje omezení komplexity a sociální fragmentaci. Jak se vlastně digitální komunity svými projevy odlišují od těch fyzických? Jak se vzájemně prostupují, a co toto prolínání způsobuje se skutečným světem? Zajímá nás vliv rozvoje virtuálních společenství na politickou, sociální a kulturní dynamiku světového i lokálního dění, důsledky digitalizace a replikace genetických informací, i další aspekty digitální transformace společnosti.
Mezinárodně etablovaná událost současného umění, Prague Biennale, byla založena Helenou Kontovou a Giancarlem Politi a stojí za ní Nadace Prague Biennale Foundation. Po průkopnickém prvním ročníku, pořádaném spolu s Národní galerií v roce 2003, následovaly tři úspěšné vydání ve velkolepém průmyslovém prostoru Karlín Hall, ve futuristickém mrakodrapu Microna a na Nákladovém nádraží Žižkov. Hlavním cílem projektu v předchozích ročnících bylo prozkoumat a zachytit aktuální trendy na scéně současného umění v oblasti střední a východní Evropy a představit nejlepší umělce a kurátory odborníkům i široké veřejnosti. Od zapojení do Evropské kreativní platformy Magic Carpets v roce 2018 zahájila Nadace Prague Biennale novou, koncentrovanější, každoroční sérii Prague Biennale Projekt. Nový model operuje především s místně specifickými projekty a realizacemi zaměřenými na transformaci veřejného prostoru.
Kurátorkámi aktuálního ročníku festivalu jsou Jitka Hlaváčková a Elis Unique.