Zahájení Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2019
Pouze do neděle 16.6.2019 bude v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha 7 – Holešovice, v Křižíkových pavilonech a v dalších objektech, přístupný 14. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967.
Během 11 dnů nabídne Pražské Quadriennale expozice ze 79 zemí, více než 800 umělců z celého světa a přes 600 performancí, workshopů a přednášek. Mezi hlavními hvězdami je například ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, italský operní režisér a scénograf Stefano Poda, či audiovizuální umělec Romain Tardy. Programem celého PQ se prolínají tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe. PQ představí tři soutěžní výstavní sekce: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Výstava divadelního prostoru. Nebudou chybět ani performativní projekty ve veřejném prostoru – Formace a Site specific festival. Fragmenty představí ikonické objekty a artefakty. Audiovizuální projekt 36Q° ovládne Malou sportovní halu. Studio PQ ukáže práce začínajících mladých tvůrců. V rámci PQ Talks se budou konat přednášky a diskuze s hvězdami světového divadla a scénografie. Připraven je i dětský program PQ dětem. Aktuální informace najdete na www.pq.cz.
„PQ je místo setkávání – sdružuje mezinárodní komunitu scénografů, režisérů, studentů, umělců, ale také návštěvníků z celého světa, kteří během 11 festivalových dní společně prožijí současný svět optikou scénického designu. „Prožívání“ je pro letošní ročník klíčové. Chceme ukázat, že scénografická přehlídka nemusí být pouhá výstava objektů. Scénografie nám díky lidské kreativitě a fantazii umožnuje zažít jedinečné momenty,“ říká umělecká ředitelka PQ 2019 Markéta Fantová.
//Hvězdy PQ: ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, operní režisér Stefano Poda či audiovizuální umělec Romain Tardy
Mezi hvězdy letošního ročníku patří ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, kterou proslavila ilustrace knihy J. K. Rowlingové (Fantastická zvířata a kde je najít, 2017). V rámci PQ Talks představí svoji tvorbu a dokonce zařadí i přednášku určenou dětským návštěvníkům. Francouzský vizuální umělec Romain Tardy, známý jako zakladatel vizuální umělecké skupiny ANTIVJ, je uměleckým vedoucím audiovizuální sekce 36Q°. Koordinuje skupinu významných umělců z mnoha oborů – od hudby přes VR technologie až po světelný design. Jádrem projektu bude instalace Blue Hour – experimentální, interaktivní prostředí, které zaplní Malou sportovní halu na Výstavišti. Dalším významným hostem
je slavný operní režisér, kostýmní výtvarník a choreograf Stefano Poda. Do Prahy zavítá také výrazná kostýmní výtvarnice Fruzsina Nagy, která svou práci představila už během PQ 2011 v projektu Extrémní kostým.
//Tematické okruhy PQ 2019: Imaginace, Transformace a Reflexe
Celým programem PQ se prolínají tři tematické okruhy, které umělecká ředitelka Markéta Fantová popisuje jako tři různé a cyklicky se opakující fáze kreativního procesu: Imaginace, Transformace a Reflexe. Okruh Imaginace bude zahrnovat Studentskou výstavu – své práce představí jak studenti, tak mladí scénografové a nové scénografické ateliéry, Site specific festival, program pro začínající divadelní tvůrce PQ Studio a program pro rodiny s dětmi PQ dětem. Okruh Proměny bude zahrnovat Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelního prostoru, performativní projekt Formace propojující architekturu, urbanismus, tanec a pohybové divadlo, projekt 36Q°, věnovaný světelnému a zvukovému designu, a sérii prezentací, přednášek a diskuzí PQ Talks. Okruh Reflexe bude zahrnovat výstavu Fragmenty. Napříč všemi tematickými okruhy se prolíná projekt Emergence.
//Zlatá triga
Koncepce letošního ročníku PQ je volně inspirována sousoším Zlaté trigy, tedy hlavní cenou, která je na PQ tradičně udělována za nejlepší expozici. „Triga je pro nás metaforou propojení tří různých sil v jednu, vedoucí ke společnému cíli. Poukazuje na důležitost úzké spolupráce různých talentů, která vede k výsledkům, jichž by jedinec jen těžko dosáhl,“ vysvětluje umělecká ředitelka Markéta Fantová. Prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají rozmanité obory spadající pod scénografii (kostýmní, světelný, zvukový design a další). Ceny uděluje ministr kultury České republiky na základě doporučení mezinárodní poroty nebo organizátora PQ (s výjimkou ceny dětského návštěvníka, kterou uděluje Česká televize). Novou podobu sošky pro PQ 2019 navrhl architekt Petr Bakoš.
//Mezinárodní tým kurátorů
Na přípravách PQ se podílí mezinárodní tým odborníků: Markéta Fantová (umělecká ředitelka PQ 2019 a spolukurátorka projektu 36Q°), Serge Von Arx a D. Chase Angier (kurátoři projektu Formace), Pavel Drábek a Barbora Příhodová (kurátoři PQ Talks), Sophie Jump (kurátorka Site specific festivalu), Patrick Du Wors (kurátor projektu PQ Studio, spolukurátor projektu PQ Studio: Festival), Michal Lážňovský (spolukurátor projektu PQ Studio: Festival), Klára Zieglerová (kurátorka výstavy Fragmenty) a Jan K. Rolník (spolukurátor projektu 36Q°).
//PQ 2019 ovládne pražské Výstaviště
PQ se do holešovického Výstaviště vrací po dvanácti letech, aby oživilo nejen Průmyslový palác ale i celý přilehlý areál včetně Křižíkových pavilonů a Malé sportovní haly. S místem je PQ historicky spjato – proběhl zde i úplně první ročník v roce 1967. Pražskému Výstavišti, které vzniklo pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, dominuje právě budova Průmyslového paláce navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem. Zde se Pražské Quadriennale odehrávalo v letech 1995, 1999, 2003 a 2007. V roce 2008 však levé křídlo Průmyslového paláce shořelo a další ročníky PQ se přesunuly do Veletržního paláce či historického centra města.
Veškeré informace a program najdete na www.pq.cz.