Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 – expozice v Topičově salonu

17. 6.-28. 6. / Topičův salon / Scénografie

Právě startuje 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967.

Jednotlivé lokace můžete navštívit do 28.6.2015.

Otevírací doba lokací na PQ´15: 18. – 28. června, 10 – 19 hodin, 19. června, 10 – 23 hodin

Základní vstupné na PQ´15 je 300 Kč. Děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Návštěvníci mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s partnerskými divadly, galeriemi, muzei, festivaly a kiny nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Každý, kdo na pokladně předloží jízdenku či Opencard, získá vstupné za polovinu. Stejně tak vstupenky z představení některých divadel zajistí poloviční vstupné. V pátek 19. června je vstup na PQ´15 zdarma pro všechny v rámci Dne s Českou televizí.

Během následujících 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Jednou z největších novinek PQ´15 jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje. Poprvé se totiž přesouvá do historického centra města, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Veškerá díla tak bude možné vidět jak uvnitř významných staveb a památek města, tak i ve veřejném prostoru. Hlavní programovou částí PQ´15 je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne ohromující labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.

Sekce zemí a regionů Pražského Quadriennale 2015 představí díla ze 56 zemí.

Kurátoři byli vyzváni, aby vstoupili do dialogu s hlavními tématy PQ 2015: Sdílený Prostor: Hudba, Počasí, Politika dle návrhů komisařů Pražského Quadriennale Aby Cohen (politika), Simona Banhama (počasí) a Jiřího Heřmana (hudba) a aby se těmito tématy zabývali v kontextu současného divadla a scénografie.

Na výstavách se představují scénografická díla vytvořená v posledních šesti letech, jednotlivé expozice jsou soutěžní a mohou obdržet některou z cen Pražského Quadriennale 2015.

Tato sekce se bude odehrávat v Colloredo-Mansfeldském paláci, v Clam-Gallasově paláci, v Pražské křižovatce, v Topičově salonu, Kafkově domě, na piazzettě Národního divadla a ve veřejném prostoru centra Prahy, které jsou od sebe v docházkové vzdálenosti. Jednotlivé výstavy jsou navrhovány přímo pro tato konkrétní místa a v dialogu s nimi. Mnohé výstavy této sekce budou prezentovány ve veřejném prostoru mezi těmito místy.

Studentská sekce Pražského Quadriennale 2015 představí práce z 55 zemí. Výstavní sekce bude probíhat v Kafkově domě, Lapidáriu Betlémské kaple a Galerii U Betlémské kaple.

Také kurátoři studentské sekce byli vyzváni, aby vstoupili do dialogu s hlavními tématy PQ 2015: SdílenýProstor Hudba, Počasí, Politika, navrhli svá vlastní témata a představili práci a pracovní metodologii svých škol. Autory představovaných výstav jsou studenti a jejich pedagogové, jednotlivé expozice se zúčastní soutěže a mohou obdržet některou z cen Pražského Quadriennale 2015.

Kromě studentských výstav budou k vidění také studentská představení, a to v části Pražského Quadriennale 2015 nazvané SpaceLab – Zlomvaz Festival. Představení se budou konat v divadle DISK na Divadelní fakultě AMU a na Jungmannově náměstí. Studenti se také mohou účastnit více než 60 workshopů se špičkovými divadelními tvůrci z celého světa, které obsadí celou budovu pražské DAMU i některá další místa v centru Prahy.

Polsko: Postapokalypsa (Topičův salon)
Polská národní expozice, na které pracoval významný scénograf Jerzy Gurawski, nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost „sáhnout si na zvuk“ a slyšet jej přes vlastní kosti. Diváci v prostoru uslyší neustálý tok zpráv o počasí z různých míst a pohromách spojených s různými energetickými hrozbami a katastrofami (včetně Černobylu, Los Alamos a Fukušimy). Instalace je vyplněna měnící se audiosférou, která je aktivní vůči lidské přítomnosti.

Veškeré informace a program najdete na www.pq.cz.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 – expozice v Topičově salonu