Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2022

4. 10.-9. 10. / Gabriel Loci / Design

Do neděle 9. 10. 2022 se v areálu Gabriel Loci, Holečkova 10, Praha 5 koná již 23. ročník festivalu módy a designu Designblok. Poznámka: letos žel ani já ani Petr nestihneme navštívit druhou, jistě krásnou část Designbloku v Uměleckoprůmyslovém museu. 

Za renesancí tradičních řemesel, úspěšným rodinným podnikáním nebo současným českým porcelánem a sklem do Uměleckoprůmyslového musea, za módou do kostela Sacre Coeur a za designéry, značkami i školními instalacemi do Gabriel Loci. Na návštěvníky Designbloku letos čeká přes 180 instalací, módní přehlídky i každodenní maraton edukativních přednášek v srdci festivalu, Designerii, kterou letos v hravou oázu inspirovanou podhoubím proměnily designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia MY DVĚ. Čtyřiadvacátý ročník největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě s tématem LES probíhá od 5. do 9. října 2022.

Pod společným tématem LES se letošní Superstudio i Openstudio mění na unikátní ekosystém, v němž hrají prim tradiční i nové experimentální materiály, smysluplnější produkce, mezioborová spolupráce i nejvyšší estetické standardy. Vystavující se v rámci nových kolekcích a instalací soustředí nejen na reflexi posledních světových trendů v oblasti designu a módy, ale také důležité environmentální a společenská témata. Designérské studio Qubus slaví dvě dekády od založení velkolepou instalací; automobilka Hyundai, hlavní partner pečující o ekologickou a udržitelnou mobilitu festivalu, přivezla na letošní Designblok revoluční IONIQ 6; firma Konsepti odhaluje kolekci sedacího nábytku legendární italské firmy Moroso, která vznikla ve spolupráci se švédských studiem Front a dánským výrobcem udržitelných textilií Kvadrat a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze prezentuje inkluzivní projekt „Unique Client“, který vnímá člověka jako jedinečnou fyzickou a psychickou bytost a posouvá tak vnímání designu od zboží po personifikovanou službu.

Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ a za pomocí recyklovaných materiálů proměnilo na hravou oázu inspirovanou podhoubím, kde návštěvníci mohou kontemplovat a vzdělávat se.

Výše zmíněná Reflex Stage v Designerii denně nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších. Nizozemská designérská hvězda, Richard Hutton, promluví o cirkulárním designu; UMPRUM se bude zabývat otázkou inkluzivity; web EARCH.cz upozorní na greenwashing v architektuře; Jakub Berdych, Daniel Piršč a Maxim Velčovský se zamyslí nad udržitelností české produkce; #HolkyzMarketingu poradí, jak na efektivní marketing pro malé tvůrce; úspěšná ukrajinská designérka a další z významných zahraničních hostů, Victoria Yakusha, dokáže, že kultura je živnou půdou národa a platforma Sázíme česko pohovoří o významu lesů v době klimatické krize. Kácet, nebo nekácet? Budoucnost českých lesů rozsekne diskuze týdeníku Reflex s profesionálními dřevorubci. Kompletní doprovodný program najdete už nyní na stránkách designblok.cz.

V Gabriel Loci se ve speciální výstavě Sláva Ukrajině! předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se v Openstudiu představí Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA. 

„Za hlavní město festival Designblok dlouhodobě podporujeme a vážíme si toho, že se koná právě zde. Osobně tuto událost vnímám jako přehlídku současného autorského designu, která má mj. skvělou schopnost reagovat na aktuální dění. V letošním roce proto oceňuji, že budou mít návštěvníci možnost seznámit se nejen s novinkami etablovaných českých jmen, ale i s tvorbou vybraných ukrajinských designérů,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Jaké designérské objekty by dnes sbíral významný český podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel pražského Uměleckoprůmyslového musea Vojtěch Lanna mladší? Odpověď nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel. Lannova sbírka skla v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Velkorysou sbírku sklářského umění od antiky až po 19. století doplní například spolupráce Federica Díaze se sklárnou Moser, tvorba Zdeňka Lhotského, Lady Semecké, Pauly Benčaťové, studia LLEV, Lukáše Nováka a dalších současníků. „Je skvělé, že prostřednictvím Art Housu můžeme k Lannově sbírce upřít pozornost a přimět k jejímu docenění i lidi, kteří by se o ni běžně nezajímali. Tato jedinečná sbírka a postava jejího zakladatele Vojtěcha Lanny si to totiž zaslouží! dodává kurátorka Danica Kovářová.

Sumář nejzajímavějších porcelánových objektů z posledních let i zcela nová díla nabídne další z hlavních výstav letošního Designbloku s názvem Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře Uměleckoprůmyslového musea. „Více než pětadvacet autorů naznačí sice fragmentovaný, ale navzájem kompatibilní obraz českého autorského porcelánu. Zároveň s ním přinese i kombinovanou zprávu o naší každodennosti, v níž rezonují i taková témata jako jsou například ekologie, udržitelnost, inkluze nebo pandemická situace. Nesmí se zapomenout ani na to, že také současný autorský porcelán je katalyzátorem emocí a způsobem komunikace. Některé práce přitom dosahují až existenciálního rozměru a balancují na hranici volného umění, poodkryl kurátor výstavy, teoretik umění Radek Wohlmuth.

V Uměleckoprůmyslovém museu rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Prezentace 12 úspěšných rodinných firem – Brokis, Dílna Šesták, Kaplan Nábytek, Kozel Fenestra, Le bon, MOW, Qubus, ROBOT by Bohematic, Tkalcovna Kubák, USSPA, Vasky, Wuders – odvypráví příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen i úspěchy etablovaných značek, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Protože základní průmyslová jednotka státu je prostě rodina.

Ani letos nebude chybět svěží inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu Diploma Selection. Třicítka mladých designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek organizovaných ve spolupráci se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC. Výstavu produktového designu najdete v prvním patře výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově. Na další talentované autory upozorní instalace Erste Premier Talent Cards ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea, která vznikla díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier.

Organizace čtyřiadvacátého Designbloku by se neobešla bez podpory partnerů. Generálním partnerem festivalu je již po jedenácté Erste Premier. „Téma Designbloku je tentokrát nadčasové a současně nesmírně aktuální – les… Lesy jsou pro život na planetě Zemi nenahraditelné. A přesto je jich stále méně. Nejen deštných pralesů za oceánem. I u nás doma lesy mizí. Kvůli kůrovci, požárům nebo necitlivé těžbě. Ať je letošní festival designu oslavou toho zeleného životodárného bohatství a připomínkou, jak moc je pro nás všechny důležité, říká ke spolupráci Martin Fuchs, ředitel Erste Premier.

V roli hlavního partnera, jehož flotila zajišťuje přepravu hostů mezi výstavními prostory, pokračuje automobilka Hyundai. „Jsme rádi, že v roli hlavního partnera festivalu zůstáváme i nadále, a pro letošní ročník se nám povedlo do České republiky vůbec poprvé přivézt naši horkou novinku, elegantní elektromobil IONIQ 6. Vůz navíc v areálu Gabriel Loci doplníme efektní světelnou instalací, která propojí naši venkovní a vnitřní expozici, a návštěvníkům přinese skutečně nevšední zážitek, zve Martin Saitz, generální ředitel Hyundai Motor Czech.

Podrobné informace o výstavách a doprovodném programu najdete na webu designblok.cz, kde rovněž probíhá předprodej zvýhodněných festivalových pasů.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2022