Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2021

6. 10.-10. 10. / Gabriel Loci / Design

Do neděle 10.10.2021 se v areálu Gabriel Loci, Holečkova 10, Praha 5 koná již 23. ročník festivalu módy a designu Designblok. Poznámka: několik fotografií z ARTHOUSE v kostele  Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci je od fotografa Tomáše Hercoga.

Program festivalu se ale letos rozšíří o nové místo na Starém Městě – novinkou letošního ročníku je výstavní projekt nazvaný RENESANCE 21, který návštěvníky zavede do Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM). 23. ročník největšího českého festivalu designu a módy proběhne od 6. do 10. října 2021. Tématem, které tradičně propojí jednotlivé části festivalu, je letos ŠTĚSTÍ.

Loni měl Designblok v Gabriel Loci premiéru, letos se do členitých prostor bývalého beuronského kláštera vrací a budova v Holečkově ulici bude určena pro výstavy novinek designérů, škol, galerií, výrobců a prodejců. Kromě prostoru Gabriel Loci, kde bude umístěno Superstudio, Openstudio, Designérie a v kostele i Art House, se pořadatelé rozhodli otevřít výstavní dům RENESANCE 21, který představí české projekty splňující kritéria kurátorského výběru. Dům RENESANCE 2021 bude umístěn v budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která je součástí genia loci budov umění a ducha  Palachova náměstí.   

Tématem, které tradičně propojí jednotlivé části Designbloku, bude letos ŠTĚSTÍ. „Uplynulý rok byl velmi složitý.  Jedno však nabídl beze sporu – čas na přemýšlení. A obnažil touhy staré jako lidstvo samo – touhy po štěstí, po zdravém a naplněném životě. Vyvolal otázky, zda žijeme správně a naplno. Zda jsme šťastni. A Designblok nemůže stát stranou tohoto přemýšlení. V roce 2021 se bude zabývat právě hledáním štěstí. Budeme sledovat trendy, které jsou v designu jasně patrné – návrat k přirozenosti, k přírodě, k člověku a jeho potřebám,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Optimismus, opravdovost. Obnova. Renesance hodnot lidskosti, hledání štěstí, návratu k sobě samému svým potřebám. To jsou hodnoty, které design může pomoci přinést. Jeho součástí je také čím dál častěji sebevyjádření a personalizace.

Pořadatelé Designbloku věří, že druhá polovina roku 2021 bude obdobím začínající obrody. Renesancí lidských měřítek. Lidé se musí vrátit k sobě samým, k vlastní odpovědnosti, k životu, který nebude odtržen od přírody, humánního přístupu k ostatním, od soucitu a komunitního uvažování. Velkým trendem v současném designu je takzvaný biofilní přístup. Člověk hraje klíčovou roli v tvorbě věcí a budov. Důležité je propojení s přírodou, tedy i uprostřed města musí mít člověk v práci nebo doma možnost se do kontaktu s rostlinami a přírodou obecně dostat. Kvůli kvalitě životního prostředí i kvůli psychickému stavu. Důležitá jsou měřítka, ve kterých člověk žije a materiály, ze kterých jsou vyrobeny nebo postaveny věci, které užívá. To vše je součástí biofilního designu. Design v sobě čím dál častěji nese biomimikry – tedy jeho strategií je imitace forem, které se nachází v přírodě.

Design je pro renesanci kvalitního života velmi důležitý. Pro funkčnost věcí, kterými se obklopujeme. Pro krásu prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém budou vyrůstat další generace. Design dokáže pomoci řešit problémy, vyvádět z krizí. Přispět k lepšímu řešení při výrobě, nebo při užívání. Design musí být tvořen lidmi pro lidi. Designblok bude hledat štěstí. Renesance našich životů přichází,“ doplňuje Jana Zielinski.

Superstudio v Gabriel Loci nabídne novinky od předních zahraničních a českých výrobců, jakými jsou firmy Janošík, TON, RAVAK, Laufen či USSPA. Vitra pro letošní instalaci spojila síly se studenty ateliéru Fotografie 2 na UMPRUM a Master & Master zase s designéry Lucií Koldovou a Jakubem Pollágem. V Openstudiu si tradičně přijdou na své milovníci módy a šperku. Unisexové boty PÁR, něžná móda od Naniche, minimalistická od Daniely Peškové, kožené doplňky od PBG Studio a malý módní underground zajistí instalace #forsale by LUV. Legenda české módní scény Liběna Rochová oslaví své letošní jubileum hned dvěma instalacemi. Velmi silně obsazený je také design šperků – Janja Prokić, Maria Kobelova, blueberries, Belda, Eliška Lhotská a další. Netradiční klenot v podobě brýlí chystá Nastassia Aleinikava ve spolupráci s umělcem Patrikem Kriššákem. Mladou generaci sklářů zastupuje Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, nábytek Jiří Krejčiřík a dětské hry KUTULU. Na Designbloku proběhne i řada premiér – poprvé se zúčastní Space of Space s kovovým nábytkem a doplňky, sportovní značka KINOKO či parfémy na míru namíchané od Scent Roche.

Mladé talenty a budoucí hvězdy designérské scény přivedou na Designblok ateliéry Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, plzeňská Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, ústecké Univerzity J. E. Purkyně, Mendelovy univerzity v Brně a pražské Scholastika a UMPRUM.

Hlavním dějištěm doprovodného programu bude Reflex Stage, která každý den nabídne sérii přednášek.

Po loňské nucené pauze se uskuteční v rámci Designbloku její kmenová přehlídka Diploma Selection ve spolupráci s EUNIC – v kostele Sacre Coeur se odehrají módní přehlídky evropských diplomantů, výstava produktového designu nejlepších prací uplynulého a letošního roku bude k vidění v refektáři v Gabriel Loci.

Nebude chybět výstavní konceptuální prostor Art House pod názvem Překrásná kra. V designu scénografa Marka Cpina a pod kurátorským výběrem Jany Zielinski a Jiřího Macka se v kostele  Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci představí více než desítka současných českých designérů skla. Ústředním a největším exponátem bude lustr Memento Mori od Maxima Velčovského pro LASVIT, který bude vytažen na původní kostelní kladku, kterou LASVIT nalezl v útrobách kostela. Na kře samotné budou plout díla Lukáše Nováka, Dechem, Ronyho Plesla, Mariety Tedenacové a mnoha dalších autorů.

Na instalace v rámci Designbloku mohou návštěvníci narazit po celé Praze. Mimo hlavní prostory se otevře například nový BOMMA Atelier v kubistickém Domu Diamant v centru Prahy, podolský ateliér designéra Ondřeje Stáry nebo zcela nový showroom mladé hodinářské značky Bohematic v Maiselově ulici. Součástí programu bude od 1. října také panelová výstava na Kampě, která vyzdvihne to nejlepší z letošního ročníku. 

Festivalové pasy umožňují vstup na Designblok 2021, který se v letošním roce koná na dvou místech – GABRIEL LOCI & UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUSEUM V PRAZE. Veškeré praktické informace, jak na nákup vstupenek, hygienická opatření atd. najdete na: Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2021