Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2021 – RENESANCE 21 v Uměleckoprůmyslovém museu

Do 10. 10. 2021 bude v Uměleckoprůmyslovém museu, 17.listopadu 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá, rozsáhlá a krásná expozice mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2021 – RENESANCE 21.

Kromě prostoru Gabriel Loci, kde je umístěno Superstudio, Openstudio, Designérie a v kostele i Art House, se pořadatelé rozhodli otevřít výstavní dům RENESANCE 21, který představí české projekty splňující kritéria kurátorského výběru. Dům RENESANCE 2021 je umístěn v budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která je součástí genia loci budov umění a ducha  Palachova náměstí.   

Ve dvou patrech (v 1. a 6. patře) je připraven výstavní koncept RENESANCE 21, představující hned několik kurátorských projektů. Prvním je Masters – „obrazárna“ předních českých výrobců, kteří kromě kvalitního designu dosahují mistrovství i v řemesle, které charakterizuje jejich výrobu. Své ikonické produkty zde mezi jinými představí FESTKA s kolem Scalatore v dekoru Mumie nebo BOMMA svá oblíbenýmá světla Phenomena. Stěžejní produkty předvede dále Brokis, Preciosa, Rückl, TON a další. Sousedící expozice nese název Rodinné stříbro a ve spolupráci s časopisem Forbes se zde představí firmy, které se starají o rodinný poklad a know how – PETROF, Moser, Kaplan Nábytek, Tkalcovna Kubák, Vasky, Brokis, Křehký… Celé 6. patro patří výběru designérů, kteří mistrně ovládají řemeslo a ruční výrobu svých designů. Vybráno bylo 25 tvůrců, mezi nimi například sklář František Jungvirt, designér Jan Plecháč, textilní a produktoví designéři IHOR, Bro pracující s výšivkami, šperkaři Janja Prokić a Zdeněk Vacek nebo módní designérka Denisa Nová.

„Po nelehkém roce v pandemii jsme chtěli ukázat, že je čas na renesanci. Obrodu zdánlivě obyčejného řemeslného umu, který spojuje celý konceptuální výstavní dům Renesance 21, pro který nám Uměleckoprůmyslové museum uvolnilo dvě patra. Návštěvníci zde naleznou 47 výstav špičkových českých designérů a výrobců, které pojí vynikající design, řemeslný um, ale také inovace a využívání nejmodernějších technologií ve spojení s láskou k tradici,“ popisuje koncept Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Veškeré praktické informace, jak na nákup vstupenek, hygienická opatření atd. najdete na: Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2021 – RENESANCE 21 v Uměleckoprůmyslovém museu