Zahájení mezinárodní přehlídky DESIGNBLOK 2021
Do neděle 10.10.2021 se v areálu Gabriel Loci, Holečkova 10, Praha 5 koná již 23. ročník festivalu módy a designu Designblok. Poznámka: několik fotografií z ARTHOUSE v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci je od fotografa Tomáše Hercoga.
Program festivalu se ale letos rozšíří o nové místo na Starém Městě – novinkou letošního ročníku je výstavní projekt nazvaný RENESANCE 21, který návštěvníky zavede do Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM). 23. ročník největšího českého festivalu designu a módy proběhne od 6. do 10. října 2021. Tématem, které tradičně propojí jednotlivé části festivalu, je letos ŠTĚSTÍ.
Loni měl Designblok v Gabriel Loci premiéru, letos se do členitých prostor bývalého beuronského kláštera vrací a budova v Holečkově ulici bude určena pro výstavy novinek designérů, škol, galerií, výrobců a prodejců. Kromě prostoru Gabriel Loci, kde bude umístěno Superstudio, Openstudio, Designérie a v kostele i Art House, se pořadatelé rozhodli otevřít výstavní dům RENESANCE 21, který představí české projekty splňující kritéria kurátorského výběru. Dům RENESANCE 2021 bude umístěn v budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která je součástí genia loci budov umění a ducha Palachova náměstí.
Tématem, které tradičně propojí jednotlivé části Designbloku, bude letos ŠTĚSTÍ. „Uplynulý rok byl velmi složitý. Jedno však nabídl beze sporu – čas na přemýšlení. A obnažil touhy staré jako lidstvo samo – touhy po štěstí, po zdravém a naplněném životě. Vyvolal otázky, zda žijeme správně a naplno. Zda jsme šťastni. A Designblok nemůže stát stranou tohoto přemýšlení. V roce 2021 se bude zabývat právě hledáním štěstí. Budeme sledovat trendy, které jsou v designu jasně patrné – návrat k přirozenosti, k přírodě, k člověku a jeho potřebám,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
Optimismus, opravdovost. Obnova. Renesance hodnot lidskosti, hledání štěstí, návratu k sobě samému svým potřebám. To jsou hodnoty, které design může pomoci přinést. Jeho součástí je také čím dál častěji sebevyjádření a personalizace.
Pořadatelé Designbloku věří, že druhá polovina roku 2021 bude obdobím začínající obrody. Renesancí lidských měřítek. Lidé se musí vrátit k sobě samým, k vlastní odpovědnosti, k životu, který nebude odtržen od přírody, humánního přístupu k ostatním, od soucitu a komunitního uvažování. Velkým trendem v současném designu je takzvaný biofilní přístup. Člověk hraje klíčovou roli v tvorbě věcí a budov. Důležité je propojení s přírodou, tedy i uprostřed města musí mít člověk v práci nebo doma možnost se do kontaktu s rostlinami a přírodou obecně dostat. Kvůli kvalitě životního prostředí i kvůli psychickému stavu. Důležitá jsou měřítka, ve kterých člověk žije a materiály, ze kterých jsou vyrobeny nebo postaveny věci, které užívá. To vše je součástí biofilního designu. Design v sobě čím dál častěji nese biomimikry – tedy jeho strategií je imitace forem, které se nachází v přírodě.
„Design je pro renesanci kvalitního života velmi důležitý. Pro funkčnost věcí, kterými se obklopujeme. Pro krásu prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém budou vyrůstat další generace. Design dokáže pomoci řešit problémy, vyvádět z krizí. Přispět k lepšímu řešení při výrobě, nebo při užívání. Design musí být tvořen lidmi pro lidi. Designblok bude hledat štěstí. Renesance našich životů přichází,“ doplňuje Jana Zielinski.
Superstudio v Gabriel Loci nabídne novinky od předních zahraničních a českých výrobců, jakými jsou firmy Janošík, TON, RAVAK, Laufen či USSPA. Vitra pro letošní instalaci spojila síly se studenty ateliéru Fotografie 2 na UMPRUM a Master & Master zase s designéry Lucií Koldovou a Jakubem Pollágem. V Openstudiu si tradičně přijdou na své milovníci módy a šperku. Unisexové boty PÁR, něžná móda od Naniche, minimalistická od Daniely Peškové, kožené doplňky od PBG Studio a malý módní underground zajistí instalace #forsale by LUV. Legenda české módní scény Liběna Rochová oslaví své letošní jubileum hned dvěma instalacemi. Velmi silně obsazený je také design šperků – Janja Prokić, Maria Kobelova, blueberries, Belda, Eliška Lhotská a další. Netradiční klenot v podobě brýlí chystá Nastassia Aleinikava ve spolupráci s umělcem Patrikem Kriššákem. Mladou generaci sklářů zastupuje Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, nábytek Jiří Krejčiřík a dětské hry KUTULU. Na Designbloku proběhne i řada premiér – poprvé se zúčastní Space of Space s kovovým nábytkem a doplňky, sportovní značka KINOKO či parfémy na míru namíchané od Scent Roche.
Mladé talenty a budoucí hvězdy designérské scény přivedou na Designblok ateliéry Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, plzeňská Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, ústecké Univerzity J. E. Purkyně, Mendelovy univerzity v Brně a pražské Scholastika a UMPRUM.
Hlavním dějištěm doprovodného programu bude Reflex Stage, která každý den nabídne sérii přednášek.
Po loňské nucené pauze se uskuteční v rámci Designbloku její kmenová přehlídka Diploma Selection ve spolupráci s EUNIC – v kostele Sacre Coeur se odehrají módní přehlídky evropských diplomantů, výstava produktového designu nejlepších prací uplynulého a letošního roku bude k vidění v refektáři v Gabriel Loci.
Nebude chybět výstavní konceptuální prostor Art House pod názvem Překrásná kra. V designu scénografa Marka Cpina a pod kurátorským výběrem Jany Zielinski a Jiřího Macka se v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci představí více než desítka současných českých designérů skla. Ústředním a největším exponátem bude lustr Memento Mori od Maxima Velčovského pro LASVIT, který bude vytažen na původní kostelní kladku, kterou LASVIT nalezl v útrobách kostela. Na kře samotné budou plout díla Lukáše Nováka, Dechem, Ronyho Plesla, Mariety Tedenacové a mnoha dalších autorů.
Na instalace v rámci Designbloku mohou návštěvníci narazit po celé Praze. Mimo hlavní prostory se otevře například nový BOMMA Atelier v kubistickém Domu Diamant v centru Prahy, podolský ateliér designéra Ondřeje Stáry nebo zcela nový showroom mladé hodinářské značky Bohematic v Maiselově ulici. Součástí programu bude od 1. října také panelová výstava na Kampě, která vyzdvihne to nejlepší z letošního ročníku.
Festivalové pasy umožňují vstup na Designblok 2021, který se v letošním roce koná na dvou místech – GABRIEL LOCI & UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUSEUM V PRAZE. Veškeré praktické informace, jak na nákup vstupenek, hygienická opatření atd. najdete na: