Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení designSUPERMARKETu 2016 – 10.ročník (pouze do neděle 11.12.2016)

Pouze do neděle 11. 12. 2016 se bude konat v Kafkově domě u Staroměstského náměstí 10. jubilejní prodejní přehlídka autorského designu, módy, knih, hraček, atd. designSUPERMARKET 2016.

Tradiční předvánoční festival současného autorského designu designSUPERMARKET se letos uskuteční již po desáté. Svou tvorbu zde představí přes 90 českých i zahraničních designérů a značek z oblasti bytového designu, módy, šperku, grafiky, ilustrace, skla a porcelánu či dětského designu. Již tradičně se otevře jedinečné knihkupectví, výstavy, pop-up bistro s kavárnou a v rámci doprovodného programu proběhnou večírky a přednášky v prostoru NOD v Dlouhé ulici. Letošní ročník hostí od 8. do 11. prosince Kafkův dům nedaleko Staroměstského náměstí. Jubilejní designSUPERMARKET nabídne na jednom místě tvorbu začínajících designérů, ale i etablovaných značek, které společně s festivalem dozrály. Vedle zavedených značek, jako je Buffet Clothing, Zorya, Leeda nebo Durch Duo se představí téměř dvacet zcela nových projektů, například typografka Petra Dočekalová se svým písmomalířským projektem, designérky MY DVĚ s dřevěnými hračkami nebo módní značka MIM Michaely Čapkové. Designéři a značky byli vybráni kurátorským týmem ve složení Veronika Ruppert, Tereza Vernerová Volná a Darina Zavadilová.

V kategorii módy a módních doplňků uvedou nové kolekce známá jména jako je Leeda, SISTERSCONSPIRACY, IMRECZEOVA nebo slovenští Buffet Clothing. „Hned dvě značky, ODIVI
a Jakoby, představí vedle šatů i vlastní řadu kosmetických produktů. Svěží novinkou je například značka MIM Michaely Čapkové, studentky ateliéru Liběny Rochové na UMPRUM, a její kolekce HOODIEMONKS denimových bund, plášťů a mikin, inspirovaných rapujícími mnichy z Japonska,“ uvádí kurátorka Veronika Ruppert. Markéta Dvořáková, absolventka workshopu modrotisku, který předloni pořádal designSUPERMARKET, představí pod značkou Made by Ordinary kolekci pohodlného oblečení pro každodenní nošení v reinterpretaci této tradiční textilní techniky. Již potřetí bude součástí festivalu také trojice holandských autorů, které vybírali kurátoři designSUPERMARKETU na prestižním festivalu FASHIONCLASH v Maastrichtu. Tentokrát bude jejich společným tématem upcyklace a udržitelná móda.

Z oblasti šperku se vedle stálic české scény jako je Zorya, Janja Prokić, Eva Růžičková, Nastassia Aleinikava, Kristýna Malovaná nebo UNOSTO, představí i několik zcela nových značek a jmen. „Například Jana Voňková, čerstvá absolventka šperku na bratislavské VŠVU, uvede šperky a drobné objekty z kolekce Snové prostory. Minimalistické šperky ze stabilizovaného dřeva představí pod značkou LESS}MORE designérky Markéta Šumová a Adéla Wiesenbergová, které spojuje studium v ateliéru K.O.V. na UMPRUM. Kromě toho přiveze své prodejní kolekce hned 5 autorů z Izraele,“ vysvětluje kurátorka Tereza Vernerová Volná.

V rámci prezentace produktového designu a doplňků se návštěvníci mohou těšit například na studio Durch Duo, absolutního vítěze loňských cen festivalu designSUPERMARKET v kategorii nejlepší produkt. V loňském roce studio Durch Duo poprvé představilo kolekci ručně šitých vlněných koberců PASTVA, které letos vyrábí již z vlny z vlastního chovu a kolekci rozšiřuje i o dětské motivy. Ani v této oblasti nebude chybět řada novinek – za všechny experimentální projekt Craft Brut designéra Adama Turečka, který je založený na zkoumání estetických a funkčních kvalit objektů vyrobených brutalistním způsobem, tedy za pomoci fyzické síly a základních dílenských nástrojů. Čerstvá absolventka ateliéru Typografie na UMPRUM Petra Dočekalová uvede první písmomalířský stánek na designSUPERMARKETU, kde si návštěvníci budou moci na počkání nechat ručně napsat plakát, ceduli nebo popisky na dárky.

V kategorii produktů pro děti se představí množství známých i nových jmen. „Grafický projekt Alfabeta zaměřený na motoriku představí ilustrátor Patrik Antczak. Galaktickou kolekci dřevěných hraček s názvem Mimozem přiveze nové duo MY DVĚ. Objekty na pomezí hraček a uměleckých artefaktů s tématikou vodní říše uvede projekt Lupus in Fabula,“ upřesňuje kreativní ředitelka festivalu Darina Zavadilová.

Ve speciální sekci designSUPERMARKETU budou letos poprvé k vidění také prezentace pražských design obchodů – například české hračkářství Hugo chodí bos nebo nově připravovaná prodejní galerie českého designu Deelive.

Otevírací doba:
čtvrtek / 12 – 21 hodin
pátek / 12 –21 hodin
sobota / 10 –21 hodin
neděle / 10 –18 hodin

Doprovodný program v podobě přednášek a narozeninového večírku se odehraje 10. 12. 2016 v klubu NOD v Dlouhé ulici.

designSUPERMARKET je prodejní festival autorského designu a nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost zhlédnout pod jednou střechou to nejlepší z autorské tvorby mladých českých i zahraničních designérů z oblastí módy, šperku, bytových doplňků, grafiky a ilustrace. Festival je zároveň akcí se společenským přesahem – plní funkci centra neformálního setkávání osobností českého designu se všemi, kdo projevují zájem o současné kulturní dění a urban scénu. Klade si za cíl co nejzodpovědněji přiblížit design širší veřejnosti a propagovat tvorbu mladých autorů. Design je přitom prezentován v širším měřítku jako součást životního stylu každého jedince. Pro designSUPERMARKET je charakteristická příjemná a přátelská atmosféra. Festival tak nabízí alternativu k předvánočnímu stresu a shonu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení designSUPERMARKETu 2016 – 10.ročník (pouze do neděle 11.12.2016)