Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení a TK velké výstavy GOTT, MY LIFE

Do 30.9.2017 bude na Lodi BigMedia na Náplavce, u Rašínova nábřeží (přímo u Výtoně), Praha 2, přístupná velká a velmi zajímavá výstava GOTT, MY LIFE.

Unikátní galerijní prostory na lodi, obrovsky rozsáhlý soubor exponátů, nejmodernější technologické prostředky, zkušenosti s pořádáním velkolepých kulturních projektů a výrazná osobní angažovanost Karla Gotta. To je jen malý výčet atributů, které ve vzájemném spojení již nyní dávají tušit, že jedinečná expoziční show GOTT, MY LIFE aspiruje na pomyslný titul Výstava roku.

Loď BigMedia zakotvila na pražské náplavce na Rašínově nábřeží jen před pár dny a od té doby je v obležení zvědavých Pražanů, turistů a nedočkavých návštěvníků. Poutá i svým názvem, který nebyl zvolen náhodou.

„Společnost BigMedia produkuje již třetí významný výstavní počin a když se ohlédneme zpět za expozicí Muchových plakátů, která se stala historicky nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění u nás nebo za výstavou Reynkovy a Chagallovy tvorby, díky které se nepříliš známý autor dostal do podvědomí lidí, je už její jméno zárukou, že půjde o opět originální a pro návštěvníky vysoce atraktivní projekt,“ říká Richard Fuxa. Ten je předsedou správní rady Nadačního fondu Richarda Fuxy, který výstavní show pořádá ve spolupráci s Národním muzeem. To je nejen největším českým muzeem s téměř dvousetletou tradicí, ale též moderní institucí, která se věnuje i dokumentaci současného života a fenoménů naší doby, moderní a populární hudbu nevyjímaje.

Ačkoliv již jen nezvyklé galerijní prostory jsou bezesporu velkým lákadlem, samotnou podstatou celé show je jedinečný soubor mnoha desítek exponátů nabízejících pohled na celých šedesát let kariéry hvězdného fenoménu českého popu, Karla Gotta.

„Poté, co pan Fuxa Karla Gotta oslovil se zájmem uspořádat výstavu o jeho profesním životě a představil mu jeho záměry, začal Karel Gott o výstavě aktivně přemýšlet. Nestal se tudíž jen pasivním pozorovatelem, ale aktivním realizátorem. To, co návštěvníci uvidí, je výsledkem výběru, na němž se pan Gott významnou měrou podílel. Mezi vystavenými exponáty tak najdete věci, které jsou mu velmi blízké nebo které mu připomínají pro něj klíčové momenty jeho profesní dráhy,“ vysvětluje Aneta Stolzová, PR manažerka Karla Gotta. Namátkou zmínila kostýmy, ve kterých zpěvák vystupoval, sbírku Zlatých slavíků, první Zlatou desku za album Die goldene Stimme aus Prag od německého vydavatelství Polydor, kterého se prodalo 250.000 kusů, a podobně.

Všechny vystavené exponáty tvoří dohromady ucelený soubor, který návštěvníky provede celou kariérou jedenačtyřicátinásobného Slavíka krok po kroku, od samého počátku až po současnost. Díky nejmodernějším technologiím budou doslova vtaženi do jednotlivých etap stoupání jeho hvězdy. Mimo jiné je čekají tři desítky videoprojekcí. A u vstupu návštěvníky pozdraví Karel Gott prostřednictvím holografické projekce.

„Národní muzeum dokončuje rekonstrukci své Historické budovy, tak aby mohla být v říjnu 2018 otevřena veřejnosti. Neznamená to ovšem, že pro své návštěvníky zavřelo své brány. Naopak, pořádáme celou řadu výstav a akcí v našich dalších objektech a spolupracujeme na zajímavých výstavách i v jiných prostorách. Spolupráce na výstavě GOTT, MY LIFE tak pro nás byla výzvou a možností prezentovat unikátní předměty z našich sbírek a ukázat, že jsme moderní muzejní instituce, která nehledí jen do minulosti, ale sleduje i současné trendy,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Výstava je mnohovrstevná. Vypráví příběh Karla Gotta a zároveň sleduje historii česko(slovenské) pop-music. A to ještě očima jeho dlouholeté fanynky, která darovala Národnímu muzeu svou celoživotní sbírku, která čítá bezmála deset tisíc položek, jejíž významnou část na výstavu Národní muzeum zapůjčilo. Perfektním příkladem jsou novinové koláže, které vytvářela: nalepovala tisíce výstřižků na novinové archy po desítky let, a tak uchovala jeho příběh i pro další generace společně s gramofonovými deskami, fotografiemi, dobovými tisky nebo plakáty. Návštěvníci se dále můžou těšit například na ryčku rentgenových desek – přístroj domácí výroby na zapisování zvukových záznamů do rentgenových snímků, které Karel Gott poslouchal koncem 50. let nebo zpěvákovu první vydanou nahrávku na gramodesce a zároveň jednu z posledních šelakových desek Supraphonu, kterou je píseň Až nám bude dvakrát tolik, již natočil s Vlastou Průchovou, pokračuje ve výčtu jen několika zajímavostí Peter Balog, kurátor výstavy, vedoucí Centra pro dokumentaci hudby a nových médií v Českém muzeu hudby Národního muzea.

Příjemným bonusem celého projektu je místo zakotvení lodi a také její interiéry. Posezení na palubě, jejíž součástí je rovněž kavárna, s exkluzivním výhledem na Pražský hrad přímo vybízí k relaxaci v celosvětově obdivovaných scenériích české metropole.

Řešení samotné lodě detailně popisuje architekt Miroslav Vavřina. „Po nástupu na palubu lodi, která je tvořena prosklenými konstrukcemi a zábradlím, je host nejprve pozván do vstupního foyer. Následuje vstup do podpalubí, ve které je sál samotné expozice. Dominujícím faktorem je dokumentační obsah audiovizuální prezentace. V prostoru jsou digitální projekce, audio prvky, trojrozměrné objekty, plakáty, fotografie a typografie. Výstupem zpět na palubu se prochází přes obchod s výstavní tématikou. Závěr patří prosluněné kavárně Celebrity Café s přesahem zpět na piazettu. Přes dvojici točitých nautických schodišť je přístup na vyhlídkovou horní palubu na střešní konstrukci části obchodu a kavárny.“

Ve zmiňované prodejně najdou návštěvníci zboží, které jim bude trvalou upomínkou na ohromující zážitek. Mimo jiné například limitovanou edici nahrávek vydanou partnerem výstavy, společností Supraphon.

„S velkým nadšením jsme přivítali informaci o přípravě výstavy GOTT, MY LIFE, a protože Karel Gott je pro Supraphon stěžejním uměleckým pilířem firmy, jsme rádi, že můžeme s tvůrci tohoto projektu spolupracovat. S ohledem na to, že výstava mapuje dlouhou a úspěšnou uměleckou cestu Karla Gotta startující již před téměř 60 lety, rozhodli jsme se po domluvě s organizátory a Karlem Gottem pro tuto příležitost symbolicky ‚oživit‘ historicky první album Karla Gotta z roku 1965  – ‚Zpívá Karel Gott‘, které obsahuje mimo jiné i píseň Oči sněhem zaváté, za kterou získal Karel Gott prvního Zlatého Slavíka,“ upřesňuje Michal Máka, marketingový manažer Supraphonu.

Jak dodává, ve speciální re-edici tak vychází toto album na LP, CD a také jako limitovaný exkluzivní boxset. Nahrávka prošla mimořádně zdařilým remasteringem, jak pro CD tak i pro LP, které kromě původního obalu obsahuje navíc podepsanou fotografii Karla Gotta. Naprosto exkluzivní, speciálně pro výstavu vytvořenou sběratelskou záležitostí bude pak luxusní boxset „Gott My Life“. V limitované číslované edici 300 kusů bude tento box obsahovat 3 CD „Největších hitů“, CD a LP  „Zpívá Karel Gott“, exkluzivní brožuru s fotografiemi a originálním podpisem Karla Gotta a navíc plakátem. Vše je možné zakoupit pouze na výstavě GOTT, MY LIFE.

Vstupenky na výstavu je možné pořídit prostřednictvím sítě Ticketpro.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení a TK velké výstavy GOTT, MY LIFE