Významná výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda
Do 1. 8. 2021 je v Alšově jihočeské galerii v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou, přístupná krásná a zcela unikátní výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda.
Text kurátora výstavy a autora katalogu Adama Hnojila k výstavě:
Událostí roku může být bezesporu označena výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda, kterou po více než ročním odkladu připravila Alšova jihočeská galerie ve svých výstavních prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou. Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě budou v České republice představena vůbec poprvé. Unikátní kolekce pochází ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu.
Jedinečná kolekce Muzea umění v Jekatěrinburgu byla ve své době budována za účelem mapovat avantgardní tendence v Rusku v letech 1910 – 1920. Výstava je proto i dnes v AJG představena především jako zajímavý kulturně-historický celek. V souboru 42 sbírkových předmětů, z nichž bude prezentováno 36 děl, je čitelných několik stylových východisek, které v letech 1910 – 1920 tamním uměním rezonovaly – fauvismus, kubismus, kubofuturismus, neoprimitivismus, rayonismus, suprematismus a konstruktivismus. Návštěvník výstavy tak může spatřit díla malířů dnes legendárních skupin Kárový spodek a Oslí ocas, které mají pro Rusko stejný význam jako pro Česko Osma. V Károvém spodku (1910 – 1917) byli sdruženi především tvůrci rozvíjející fauvistické tendence a kubismus. Plejádě dominují Michail Larionov, Natalia Gončarovová, Petr Končalovskij, Aristarch Lentulov, Ilja Maškov, Alexander Kuprin, Alexander Osmerkin, Robert Falk, Vasilij Kandinskij nebo Kazimir Malevič. Souběžně s aktivitami Kárového spodku nicméně dochází k vymezování proti vlivu západního umění. Výsledkem je secese některých členů a založení skupiny Oslí ocas (1911), jejíž autoři směřují k neoprimitivismu a specifické verzi ruského futurismu – rayonismu (především Michail Larionov, Natalia Gončarovová a Kazimir Malevič). Poté, co vyvrcholily spory na ruské kulturní scéně a Michail Larionov a Natalia Gončarovová přesídlili v roce 1914 do Paříže, se stal vůdčí osobností Kazimir Malevič. Ten nejdříve invenčně transformoval podněty kubismu a futurismu, aby následně společně s Ivanem Kliunem přišel s myšlenkami suprematismu, které formuloval formou manifestu v roce 1915. Malevič svým příkladem dokázal ovlivnit velké množství umělců, z nichž patří k nejzajímavějším Olga Rozanová, Ljubov Popová, Naděžda Udalcová, Sergej Senkin, Ivan Puni nebo Alexander Rodčenko.
Všichni výše jmenovaní autoři jsou zastoupeni na výstavě v těch nejlepších ukázkách. Mezi naprosté unikáty světového umění patří Suprematismus od Kazimira Maleviče z roku 1915, Kompozice Alexandra Rodčenka (1919) či Rozměrná Improvizace 217 Vasilije Kandinského. Vývojové tendence ruské avantgardy jsou zřejmé také v několika dílech jednoho umělce. Průkopník ruské moderny Michail Larionov je tedy zastoupen jak fauvisticko-expresivní Ulicí v provincii (1910) tak neoprimitivistickou kompozicí Židovská Venuše (1912). Na vzájemné ovlivňování pak ukazuje třeba tvorba Olgy Rozanové, která je na výstavě zastoupena třemi díly z různých období. Portrétem sestry, která je takřka pandánem k Larionově aktu i suprematistickými pracemi již nakročenými ke konstruktivismu.
……….
Kapacita výstavy je omezena.
Podmínkou je rezervace vstupenek v online rezervačním systému (https://www.ajg.cz/…tml) na konkrétní den i hodinu. Následně budou vstupenky zaplaceny na pokladně. Možnost platby kartou i hotově.
Vstupenky je možné zakoupit také na místě bez předchozí rezervace. Může se však stát, že kapacita bude v danou hodinu již vyčerpána a bude Vám nabídnut nejbližší volný termín.
Telefonické rezervace nejsou možné.
V ceně vstupenky je započítán respirátor.
Vstup zdarma pro lékaře, sestry a zdravotníky, kteří pomáhají v nemocnicích boji s pandemií (nutno se prokázat ID nemocnice).
Vstupy do expozice začínají vždy v celou hodinu od 9:00 do 17:00 hod..
Samotná prohlídka trvá max. 50 minut.
Po celou dobu jsou návštěvníci povinni mít zakryté dýchací cesty respirátorem třídy FFP2, KN95 nebo nanorouškou a dodržovat rozestup 2 m od ostatních návštěvníků a pracovníků galerie.
U vstupu je návštěvníkům k dispozici dezinfekce.
Pro vstup do galerie není vyžadován negativní test na Covid-19.
Z důvodu udržení klimatu žádáme o uložení všech zavazadel a svršků do uzamykatelných skříněk umístěných v prostorech pokladny.
Fotografování je povoleno bez blesku a bez použití stativu.