Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Zdeněk Lhoták: „Tenkrát na Spartě“

4. 12.-21. 12. / Galerie 1 / Fotografie

Do 21.12.2019 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná krásná a rozsáhlá výstava Zdeňka Lhotáka: . 

Otevřeno je od úterý do pátku, vždy od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin. Zavřeno je v pondělí, neděli a ve svátky.

Zdenek Lhotak byl dvorním fotografem AC Sparta Praha v železných osmdesátkách a dobách její největší slávy.

„Výstava je určena hlavně přátelům fotografie, sportu, fotbalu a Sparty,“ uvedl autor a čerstvý sedmdesátník Zdeněk Lhoták, kterého přišli podpořit někdejší sparťanské fotbalové hvězdy Ivan Hašek, Petr Slaný nebo Vlastimil Calta i současná členka představenstva AC Sparta Praha Martina Králová.

„V době, kterou zachycují fotografie, Sparta odstartovala a prožívala vzácnou éru,“ připomněla Martina Králová dobu, kdy Sparta začala sbírat tituly a kralovat českému i československému fotbalu.

Fotografie představují momentky ze zápasů, včetně výtržností tehdejších „rowdies“, i zákulisí s hráči jako Jan Berger, Vítězslav Lavička, Stanislav Griga, Jozef Chovanec, Tomáš Skuhravý, Július Bielik a další, stejně jako s trenéry Jozefem Jarabinským, Vladimírem Táborským a legendárním Václavem Ježkem.

Prvně jmenovaný hráč začínal v TJ Břevnov. V tomto oddílu se na hřišti sešel s dalším fotbalovým žákem podobného jména, ale nakonec odlišného osudu: zatímco Jan Berger to dotáhl do Sparty a reprezentace, Petr Burgr je nyní radním Prahy 1. „Rozdíl mezi námi mj. spočíval v tom, že na mě letěl míč, já si ho pak zpracoval a poté přemýšlel, co s ním udělám. Na Honzu letěl teprve míč, a on už věděl, co s ním provede,“ zavzpomínal Petr Burgr, který všechny hosty vernisáže v jedinečném prostoru Galerie 1 ve Štěpánské 47 přivítal a zahájil vernisáž.

….

Zdeněk Lhoták (* 15. května 1949, Turnov) je český fotograf, umělec a organizátor fotografických projektů. Je držitelem 2. ceny World Press Photo 1986 a titulu QEP (Qualified European Photographer). Ve své volné fotografické tvorbě se v poslední době zaměřuje na lidské tělo formou autoportrétů v černobílé i barevné škále. Jeho fotografie relativizují pojmy krásy a ošklivosti i ženské a mužské symboliky. V jeho instalacích lze najít humor, parodii i ironickou sebereflexi. Jeho dcera Andrea Thiel Lhotáková je úspěšnou autorkou volné fotografie i fotografie architektury.

Zdeněk Lhoták pochází z Rovenska pod Troskami, pracuje jako volný fotograf. Po absolvování Střední průmyslové školy strojnické v Hořovicích /1968/ vystudoval fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze (1974), a především obor umělecká fotografie na Fakultě filmové a televizní (FAMU) (1985). Jeho zájem o sportovní fotografii vyvrcholil získáním 2. ceny v soutěži World Press Photo 1986 za seriál fotografií „Spartakiáda“. V roce 2003 obdržel prestižní certifikát kvality QEP od Federace evropských profesionálních fotografů v oboru fotografie jídla. Kniha „Zdeněk Lhoták / dis-torza“ vydaná v nakladatelství Kant 2009 byla v roce 2010 oceněna jako 2. nejlepší fotografická publikace ve střední a východní Evropě za roky 2009-2010.

 

V roce 1989 se zúčastnil mezinárodní fotografické dílny v Plovdivu a v roce 1994 a 1995 fotografických dílen v prostředí kladenských dolů a Poldi. V roce 1992 pracoval jako fotoreportér a obrazový redaktor deníku Prostor společně s Pavlem Štechou. Od roku 1990 spolupracuje s americkou agenturou Black Star. V letech 1992 až 1997 a od roku 2005 do současnosti je předsedou správní rady občanského sdružení FotoForum Praha (dříve Pražský dům fotografie) organizace podporující českou volnou fotografii. Je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR, Spolku výtvarných umělců Mánes a občanského sdružení FotoForum Praha.

Zájem Zdeňka Lhotáka o volnou fotografii je rozdělen do dvou témat: V oblasti dokumentární fotografie se zaměřuje na sociologické problémy vrcholového sportu (cyklus „Sparta“ /1978 – 1988/ a „Spartakiáda“ /1985/) a problematiku unikátní tibetské kultury devastované čínskou okupací /1989 – 1994/. Souborem fotografií v cyklu „Horníci“ 1994 prostupují jako dominanta reálně snímané detaily těl posouvající tento dokumentární soubor do roviny výtvarné výpovědi. Fragmenty figur kráčejících dívek v cyklu „Město“ 1982 jsou jakýmsi časovým náčrtem, kresbou, jejímž prostřednictvím ukazuje prostor sám sebe v ornamentální formě. Subjektivní dokument Zdeňka Lhotáka z asijských cest /1994 – 2008/ se liší od klasického dokumentu. Divoce barevné kompozice expresivních detailů hinduistických a buddhistických oltářů „UNITED COLORS OF NEPAL“ působí svou čistou symbolikou jako věrohodný odraz exotické kultury.

Ve výtvarné fotografii se Zdeněk Lhoták zaměřuje na lidské tělo. Ve svém neuzavřeném cyklu „Autoportrétů“ se od roku 1989 ve stále jednodušší formě, zabývá detaily vlastního těla, které se od roku 2000 posunuly z černobílé do barevné škály. V rámci tohoto cyklu v poslední době instaluje do reálných interiérů fotografie figur v životní velikosti adjustované na plechu. Snímky jsou výtvarně stylizované a jejich znakem je abstraktnost, často není zřejmé, o jakou část těla se jedná.

Ve spolupráci s výtvarníkem Jiřím Sozanským vznikl v roce 2002 soubor dramatických figurálních kompozic počítačově upravených montáží „Znamení moci – pocta Janu Zahradníčkovi“. Pro společnou výstavu „MALOSTRANSKÝ DETAIL“ vytvořil v roce 2005 soubor „DETAILY MALÉ STRANY – aneb to co pravá dáma nikdy neuvidí“ dokumentující pisoáry malostranských restaurací. V roce 2006 pro výstavu v galerii G4 v Chebu připravil kolekci barevných snímků „Maso“ relativizujících pojmy tragika, užitečnost a krása mrtvého těla. V roce 2009 v nakladatelství Kant ve spolupráci s Markem Pokorným autorem textu a koncepce vydal publikaci „Zdeněk Lhoták / dis-torza“, která dokumentuje mnohaletý zájem Zdeňka Lhotáka o tělesnost promítající se do všech jeho zdánlivě odlišných cyklů.

V současné době se Zdeněk Lhoták zaměřuje na detaily nitra vlastního těla snímané pomocí endoskopie a prezentované nejen formou fotografií ale i videa.

Jeho fotografie jsou součástí mnoha skupinových projektů a publikací reprezentujících Českou fotografii. Absolvoval dosud 40 samostatných výstav doma i v zahraničí.

V užité fotografii v posledních 15 letech se převážně zaměřuje na fotografii jídla a potravinových produktů.

CV: Wikipedia



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Zdeněk Lhoták: „Tenkrát na Spartě“