Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Vrtiška & Žák: Za dobrý design – Uměleckoprůmyslové muzeum Brno

V Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie, Husova 14, Brno, najdete do 28. 1. 2024 ve střední hale a na lávkách zajímavou výstavu Vrtiška & Žák: Za dobrý design.

Od umyvadel přes židle až po katamarán. Přední architektonické a designérské duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák v expozici představuje výběr spoluprací se sedmi firmami. Ve své tvorbě navazují na zlatou éru poválečného modernismu, období, kdy se kladl důraz na komplexní chápání navrhování a ve kterém tvůrci nedělali rozdíly mezi tak odlišnými úkoly, jako je návrh lžičky nebo mrakodrapu. Vrtiška & Žák jsou v tomto smyslu ojedinělými představiteli své generace a na rozdíl od svých často velmi úzce vyprofilovaných vrstevníků dokáží na stejné úrovni řešit projekty mnoha odlišných měřítek a typologických zadání. Vizuální jazyk kreativního dua Vrtišky & Žáka je estetický, přitom nenápadný. Přirozeně zapadá do prostředí, vychází z člověka, z jeho pohybu, potřeb.

Kurátor: Adam Štěch

Autorské duo Vrtiška & Žák se stali absolutními vítězi Czech Grand Design 2021.

Grafická úprava: Matěj Činčera & Jan Kloss (OKOLO)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Vrtiška & Žák: Za dobrý design – Uměleckoprůmyslové muzeum Brno